Milyen volt a Kádár-rendszer, és mi várható politikai örököseitől (MKMP, MMP 2006, MSZMP)?
Menük
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Hányadika is van?
2024. Április
HKSCPSV
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
<<   >>
 
A pontos idő most éppen:
 
Thürmer és az MKMP
Thürmer és az MKMP : Rab László: Körkörös védelem – munkáspárti évtized: hogyan legyünk vesztesek? (2000)

Rab László: Körkörös védelem – munkáspárti évtized: hogyan legyünk vesztesek? (2000)

  2007.03.18. 10:58

Mottó: „Most még hízeleg, de elnök akar lenni. Gyula, nem veszed észre, hogy a te bőrödre megy a vásár? (Munkáspárti mondás)

Népszabadság, 2000. július 29. Szerző: Rab László

Harminchét évesen választották meg elnöknek, szükség volt a névtelenségére és a lendületére. A Janajev-féle puccs idején elképesztő politikai hibát követett el, mégis a helyén maradhatott. Minden ellenfelét „félreállította”, és azon volt, hogy senki se kételkedjék az „egy párt, egy vezető” kissé anakronisztikus elvében. Újabban a becsvágyó fiatalok nyomására a Munkáspárt jelképeinek – s talán nevének – megváltoztatását tűzte zászlajára. Thürmer Gyula legyőzte Berecz Jánost, Grósz Károlyt és Ribánszki Róbertet, ám meglehet, hogy az általa oly gyakran óhajtott fiatalítás lesz számára a végső sorscsapás.

– Magad alatt vágod a fát – egy forró nyári nap délutánján Thürmer Gyulának mondták a tanácsadók, és az illetők olyan politikai kalandorok feltűnésére céloztak, akik pártelnöki pozíciójában ingathatják meg az amúgy megingathatatlan Thürmert. Aki pedig a rendszerváltozás óta valamennyi pártbéli ellenfelét – így mondják – „bedarálta”.

Nem lehet pontosan tudni, Thürmer Gyula mit válaszolt bizalmas tanácsadóinak. Amikor megkerestem, elmondta: nem gond, ha a kilenctagú elnökség tagjai közül ketten kiejtik a kezükből a zászlót, jönnek helyettük mások. Fiatalabbak. Hogy az egyik távozó egy 23 éves egyetemista? Az sem gond.

– A Munkáspártnak 16 ezer tagja van – sorolja Thürmer –, az elnökség átlagéletkora 42 év, nem mondható, hogy a párt elöregedne.

A tagság átlagéletkora megközelíti a hetven évet, tromfolnak a pártot belülről jól ismerő elnöki ellenlábasok. Rengeteg a nyugdíjas, a fiatalok közeledését gátolják az egzisztenciális félelmek – a pártot elhagyók arra intenek: Thürmer fiatalítási törekvéseit ebben a fénytörésben érdemes vizsgálni. Ki kockáztatja azt, hogy a munkahelyén a fejéhez vágják: neked meg a kommunistákhoz húz a szíved?

– Tíz évig kevés nyílt színi konfliktusunk volt a pártban – mondja Thürmer –, mindig a körül folyt a vita, hogy radikális hangvételű, klasszikus kommunista pártot szervezzünk-e, vagy inkább alkalmazkodjunk a változó körülményekhez.

A Munkáspárt életét a zajos alakulástól kezdve állandó belső viták jellemzik – érvelnek a „túloldalon”, csakhogy Thürmer (és a párt!) szerencséjére ezek ritkán kerültek nyilvánosságra.

– Megerősödött az ifjúsági tagozatunk – mondja Thürmer –, támogatóink között sok az értelmiségi. Azok jönnek velünk, akik csalódtak a rendszerváltozásban.

Az értelmiségiek odébbálltak, hangzik az ellenérv, a többség fáradtan és csöndben, elegánsan távozott. Kevés olyan távozóról tudni, aki zajt ütött.

– Ez az egyetlen párt Magyarországon – mondja Thürmer –, amelynek elnökét a tagság közvetlenül választja.

Ez valóban modern megoldás, ismerik el többen, más kérdés, hogy formális, lassan megy, és Thürmernek több a lehetősége arra, hogy elnökválasztás előtt megismertesse a programját a tagsággal. Jó eséllyel eddig senki sem tudott ellene „menni”, és ma sincs olyan munkáspárti potentát, aki, ha úgy adódna, le tudná őt győzni. Thürmer Gyula eddig mindig talpon maradt.

Thürmerre 1989-ben a nehéz, bonyolult helyzetben – a rendszerváltó pártok feltűnése, az MSZMP megszűnése stb. – azt a szerepet osztották, hogy az „ellenséges” környezetben névtelenségével és fiatalságával tűnjék ki. A régi, lejáratódott politikai garnitúra heterogén tábort alkotott. Az alakuló Munkáspártot uralni szerették volna a pártot szervező Ribánszki Róbert-féle balos szektás irányzat hívei (ez volt a Baloldali Egység csoport), de ott volt Berecz János Összefogás az MSZMP-ért elnevezésű – értelmiségieket, funkcionáriusokat, mérsékelt reformereket tömörítő – csapata. Erős volt Grósz Károly és körének vonzereje is. Az MSZMP megszűnését – és a szocialista párt színre lépését – kimondó októberi kongresszus után a partvonalon kívülre került politikusok úgy döntöttek: új szereplőket vetnek be, és a háttérből irányítanak. Bereczék Szűcs Ervint, az ELTE technika tanszékének vezetőjét gondolták elnöknek, Ribánszkiék meg Szigeti József akadémikust szemelték ki. Szűcs nem vállalta, Szigeti nem vállalhatta, mert kórházban ápolták. A 37 éves Thürmer Gyula Grósz Károly tanácsadójaként futott végül be. Azzal, hogy megválasztották, mindenki megkönnyebbült: az ügy az elvesztett csata ellenére mégsem veszett el teljesen.

A Munkáspárt „méregfogát” a nagypolitika az üzemi és hivatali pártszervezetek felszámolásával kihúzta, a párt a területi nyugdíjasszervezetek bázisán jött létre. A központi vezetőséget a kongresszus választotta. Az az elképzelés, hogy az „öregek” (Grósz, Berecz, Puja Frigyes és mások) a háttérből irányítsanak, rögtön az elején megdőlt, mert a régieket simán beválasztották a központi bizottságba. Akiket eredetileg vezetőnek szemeltek ki (Szűcs Ervin, Kiss Artúr, Szarka Károly, Morva Tamás), végül a tanácsadó testületben „landoltak”.

Grószék nem gondoltak arra, hogy az ambiciózus Thürmer gyorsan hátat fordít volt főnökének, és önálló politizálásba kezd. 1991-ben már privilegizált helyzetben volt, csak a kongresszustól függött. Ribánszkiék elvéreztek, és a háttérbe szorultak a Berecz-féle csapat tagjai is. Közben a Munkáspártot az új politika karanténba kényszerítette, az 1991-es salgótarjáni kongresszus idején például a Pofosz lincshangulatot gerjesztett a városban.

Thürmer állta az ütéseket, és a tagságban erősítette az „egy párt, egy vezető” elvét. A Janajev-féle puccs idején (1991) tanácsadói óvatosságra intették, mégis teleszórta a világot a nyilatkozataival. A precíz emlékezet szerint felvetődött, hogy lemond. De azt is tanácsolták neki, hogy ezt semmiképpen se tegye meg – és Thürmer Gyula ezt a tanácsot szépen megfogadta. Két másik külpolitikai „ballépést” szoktak még emlegetni vele kapcsolatban: az egyik a párt képviselőinek Irakban tett „látogatása”, a másik a belgrádi kirándulás. Ez utóbbi során a szerbül (is) beszélő Thürmer találkozott Szlobodan Miloseviccsel. Ennek hátterében a Mira Markoviccsal (Milosevics felesége) való jó viszony áll, ő intézte el a NATO Jugoszlávia elleni légi csapásainak elején, hogy Thürmer odautazhasson, és magas szinten fogadják. Az út inkább „marketingcélokat” szolgált, és annak, hogy egy merész pártelnök átkocsikázik a bombázott Jugoszlávián, valóban volt hírértéke. Más lapra tartozik, hogy milyen külpolitikai bonyodalmakat okozhatott volna. A másik út érdekesebb. A hatalmon lévő iraki Baath-párt kongresszusára százötvenegynéhány külföldi pártot is meghívtak, közte volt a Munkáspárt is. De Bagdadba már nem a több nyelven beszélő, eredeti szakmája szerint diplomata pártelnök utazott, hanem Balogh Attilát, a párt titkárát delegálta. Ahogy mesélik, Balogh nagyot nézett, amikor a repülőgépre fölszállva megpillantotta Szabó Albertet, a Népuralmista Párt „frontemberét”, és a szintén szélsőséges nézeteiről ismert Király B. Izabellát. A „küldöttség” végül elment, és Balogh Bagdadban aláírta az amerikai imperializmust elítélő nyilatkozatot. A párton belül ez nem volt ügy, Thürmernek még magyarázatot sem kellett adnia a történtekre.

– Az orosz puccs idején azon voltam – idézi föl Wirth Ádám –, hogy nem szabad lemondania, ezt a szívességet nem szabad megtennie az ellenfeleinknek. Azt is tanácsoltam, hogy nem kell állandóan nyilatkozgatni. Nem hallgatott rám, fiatal volt, nem rendelkezett kellő tapasztalattal.

„Döntésemnek semmiféle személyes sérelem nem oka” – indokolta évekkel ezelőtt távozását H. Varró Rózsa. – „Véleményem szerint a párt egész vonala lényegében hamis vágányra futott, elfelejtve a múlt legtöbb tanulságát, s nem értve meg a mai helyzet reális következményeit.”

H. Varró azt is leírja (1995-ben!), hogy hamis a Munkáspártnak a szocialista párttal szemben követett politikája. „A Munkáspárt baloldali kritika címen a szocialisták megbuktatásában reménykedik, miközben reálisan aligha kínálhat maga is mást, mint az MSZP. Következésképpen radikális jelszavainkkal a tűzzel játszunk, veszélyeztetve a társadalom amúgy is igen labilis békéjét, utat nyitva egy minden eddiginél veszélyesebb jobboldali fordulatnak. Téves az a megítélés, amely pártunkat véli látni – alaposan túlértékelve pillanatnyi jelentőségünket! – a politikai harc kiéleződésének fókuszában. Mintha az ellenzéki pártok minket tekintetének fő ellenségnek, sőt még az MSZP-ről is azt feltételezi, hogy felénk nyújtogatja csápjait. Ez a felfogás csak arra jó, hogy az „ostromlott erődben vagyunk” pszichózisát keltse.”

H. Varró levelében említést tesz a pártban terjedő „arrogáns stílus”, a populista megnyilvánulások, az irreális követelések problémájáról, és felhívja a figyelmet arra, hogy a fiatalítás meghirdetésével együtt elavult, a szovjet harmincas, ötvenes évekre jellemző módszerek uralják a Munkáspártot, ami együtt jár a baloldali értelmiség teljes mellőzésével. „Párttag csak az lehet – írja H. Varró Rózsa –, aki egyetért a párt politikájával. Márpedig a maival nem érthetek egyet. Elvi vita pedig nincs… Alantas eszközökkel folytatott személyi küzdelmeknek sem tudattalanul eszköze, sem önkéntes részese, és természetesen áldozata sem óhajtok lenni”.

Nem lehet régi tételeket ráhúzni a mai világra – mondja Thürmer Gyula, és a lenini tételt említi, amely szerint az imperializmus a kapitalizmus legfelsőbb foka. – Igen ám, de akkor mi a helyzet a globalizációval? – kérdi a pártelnök, és a szemlélet fontosságára figyelmeztet: az legyen marxista. Ma is léteznek osztályok, de a szegény és gazdag rétegek dolgozókból és tulajdonosokból állnak. Arra, hogy a vezetési stílus mennyiben rokonítható a bolsevik típusú pártok belső diktatúrájával, Thürmer azt feleli: egy pártnak működnie kell.

Az elnök szerint blokkolnia kellett a Ribánszki-féle balos áramlatot, és az Udvarhelyi László fémjelezte „jobboldali elhajlásos” törekvésekkel szemben is föl kellett lépnie. Udvarhelyi László a Kultúra Külkereskedelmi Vállalat igazgatóhelyettese volt, Thürmer szerint középosztálybeli Munkáspártot képzelt el – marxizmus és munkásosztály nélkül. Udvarhelyi ma már nem tagja a Munkáspártnak. (A nagy múltú vállalat öt éve megszűnt, maga Udvarhelyi szakított a párttal és a politikával – a szerző.)

Az is az ideológia kardinális pontja, hogy a Munkáspárt marxista, nem szociáldemokrata párt. – A kapitalizmust tényként kezeljük – mondja az elnök –, de meg akarjuk változtatni. A feladatunk az, hogy eredményesebben szerepeljünk a következő választáson. Eddig mindhárom választáson nagyjából 180 ezer szavazatot gyűjtöttünk be. A Munkáspárt és az MSZP között található egy köztes terület, e körből számítunk több támogatóra.

A Munkáspárt a politikai erőtérben tíz esztendeje nagyjából ugyanazt a pozíciót foglalja el. Az 1990-es választások legfőbb hozadéka az volt, hogy a párt egyáltalán túlélte a választásokat. Rengeteg ügyetlenség és balfogás jellemezte az első próbatételt. Óriási Antall-képek jelentek meg az utak mentén a póznákon, ezen fölbuzdulva valakinek eszébe jutott: kellene egy ilyen Thürmerről is. (Akkoriban Udvarhelyi volt a kampányfőnök.) A kép elkészült, mégis meggondolták a dolgot, per lett az ügyből, a Munkáspártot tetemes anyagi kár érte.

Az 1994-es választások után többen is kezdeményezték az eredménytelen szereplés objektív okainak vizsgálatát. Az akkori tanácsadó testület például rugalmasabb szövetségi politikát szorgalmazott. Az egykori viták tanúsága szerint többen úgy vélték: a Munkáspárt a „körkörös védelem” szabályainak megfelelően mindenkire lőtt – és ez nem volt helyes. A viták kereszttüzében természetesen az MSZP-hez fűződő viszony állt. A szocialistáktól elvi különbségek választanak el – fogalmaztak többen, de a fő ellenfél nem azon az oldalon áll. Thürmer Gyula, aki a testvérháború logikájának megfelelően a Munkáspárt szociáldemokratizálódását tartotta a legfőbb veszélynek (ami annyit tesz, hogy az MSZP-hez való közeledés törvényszerű felmorzsolódással jár), a legősibb ellenségnek a szocialista pártot kiáltotta ki.

1994 őszén a belharcokban patthelyzet alakult ki (az MSZP kormányra került), de akkor is Thürmer kerekedett felül. A kongresszus végül 75 százalékos többséggel megválasztotta elnöknek (Nyírő Sándor visszalépett). 1996 óta a munkáspárti elnököt közvetlenül a tagság választja, nincs jelölőbizottság, a kongresszus a pártszavazás eredményét szentesíti. Erről megoszlanak a vélemények, de az új helyzet Thürmer pozícióját erősítette.

A pártelnök az újraválasztását követően minden MSZP–Munkáspárt közeledést megtorpedózott. 1994 és 1998 között Salgótarjánban a két párt között jó együttműködés alakult ki, amelyben egy hajdan népszerű futballkapus, Cserháti József szerzett múlhatatlan érdemeket. Cserháti a város alpolgármestereként és a Munkáspárt helyi elnökeként ténykedett. Thürmer a helyi pártélet szervezettségével annyira elégedett volt, hogy Salgótarjánt a kommunista mozgalom zászlóshajójának nevezte. Miután a párt az 1994-es önkormányzati választáson jól szerepelt, helyi szövetséget kötött a szocialistákkal, és fontos döntéshozó tényező volt a bányászvárosban.

Thürmer azonban kongresszusi határozatot fogadtatott el, a koalíció felmondására kényszerítette és pártfegyelmivel fenyegette Cserhátiékat, akik felfüggesztették tagságukat, és a Mi történt Salgótarjánban? című röpiratban szektás bezárkózással vádolták a pártelnököt.

1998: a harmadik választási kudarc. A párt ismét megbotlott a parlamentbe jutás ötszázalékos küszöbén (3.95 %). Ez azért volt meglepő, mert a rendszerváltozásban csalódottak köre időközben bővült, a Munkáspárt mégsem tudta növelni bázisát. Az MSZP-vel a viszony tovább romlott. Thürmer a két választási forduló között azzal az abszurd javaslattal állt elő, hogy az MSZP a két megyében, ahol meg kellett ismételni a szavazást, vonja vissza a listáját, a Munkáspárt „cserében” az ő egyéni jelöltjeiket támogatja a második menetben. Irreális javaslat, ilyet nem lehet rögtönözni. Thürmer az elfogadhatatlan ajánlatot követően elmondhatta: lám, most sem rajta múlott az együttműködés. És azt üzente a pártagoknak, hogy a második fordulóban kapáljanak otthon a kertjükben, ne támogassák a szocialista jelöltet.

Zinner György szóvivő és a mozgékony, több nyelvet beszélő Vásárhelyi Árpád elnökségi tag júniusi távozása a legutolsó eset. Ez a történet jellemzi legjobban a Munkáspárt csöndes agóniáját. Noha az érintettek nem kívánták kommentálni az esetet, szemet szúr, hogy Vásárhelyi személyében egy 23 éves fiatalember mondott nemet a pártelnöknek. Miközben – vélekednek az idősebb párttagok nem kevés sértődöttséggel – Thürmer mindene a fiatalítás. Ennek jegyében hívták életre tavaly ősszel a Baloldali Szakértői Központot, amely a paksi atomerőmű mérnöke, a 36 éves alelnök Vajnai Attila védőszárnyai alatt kezdte tevékenységét. A bonyodalmakat két – szintén huszonéves – újdondász idézte elő. Kiss Viktor és Malkovics Tibor baloldali jelszavakkal léptek elő, és nemigen zavarta őket, hogy hónapokkal korábban még másféle pártalakulatok háza táján keresték a boldogulást. Kiss például az SZDSZ önkormányzati képviselő-jelöltjeként indult 1998-ban a választásokon, és egyes hírek szerint tavaly még tagja is volt a pártnak, de egy időben a kereszténydemokrata, aztán meg a szociáldemokrata ifjúsági szövetség ügyvivőjeként is jeleskedett. Az ifjú politológusok programot tettek közzé az interneten egy baloldali orgánum – A Szabadság – átalakításáról (a távozók szerint: végy egy elrobbant lapot, és „nyúld le”). A Vajnai vezette szakértői központ tagjaiként logó- és imázsváltoztatási javaslatokkal is előálltak. Szóba került például, hogy megváltoztatnák a Munkáspárt – Vásárhelyi szerint a politikai piacon bevált – nevét. Thürmer ismertetett néhányat, közülük a legmeghökkentőbb A rendszerváltás veszteseinek pártja és (a Fidesz mintájára!) a Munkáspárt–Szociális Európa Párt verzió.

– Az elnökségben folyó munkát információk híján nem tudtuk befolyásolni – fogalmazott a szóvivőségnek (és az elnökségnek is) búcsút intő Zinner György.

– Zinner személyes okok miatt távozott – kommentálta az esetet Thürmer Gyula.

– Megoldást kell találni emblémáink és jelképeink használatára – ecsetelte Thürmer Gyula. – Az Alkotmánybíróság szentesítette a büntető törvénykönyv módosítását, a vörös csillag önkényuralmi jelkép, nem használható. Vásárhelyi azt javasolta: menjünk az utcára, védjük meg a jelképeinket, ne hagyjuk annyiban, forduljunk nemzetközi fórumhoz, ha kell. A szakértői csoport megpróbált a csillag változataival operálni, európai színekkel kombinált, de csak a terv szintjén. Vásárhelyi Árpád és Zinner György nem értettek ezzel egyet. Fiatalokat választunk a helyükre az elnökségbe. Az élet megy tovább.

 

Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek érdemes belenéznie. Ez csak intelligencia kérdése. Tedd meg Te is. Várlak    *****    Új kínálatunkban te is megtalálhatod legjobb eladó ingatlanok között a megfelelõt Debrecenben. Simonyi ingatlan Gportal