Milyen volt a Kádár-rendszer, és mi várható politikai örököseitől (MKMP, MMP 2006, MSZMP)?
Menük
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Hányadika is van?
2024. Április
HKSCPSV
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
<<   >>
 
A pontos idő most éppen:
 
Thürmer és az MKMP
Thürmer és az MKMP : Magyarországi Munkáspárt 2006 – a kapitalizmus szolgálatában

Magyarországi Munkáspárt 2006 – a kapitalizmus szolgálatában

  2006.12.20. 12:22

Az alábbi elemzés az interneten, a Munkásmozgalmi Fórumban jelent meg először, s az MMP 2006-ot mutatja be. A végkövetkeztetés: a két párt között sok különbség van, de a lényeg egy. A Magyar Kommunista Munkáspárt a tőkés rendszer és annak minden megtestesítője ellen harcolt és harcol. A 2006 párt szavakban harcol a tőke ellen, a gyakorlatban azonban kiegyezik az egyik tőkéscsoporttal, a szocialistákkal.

A Magyarországi Munkáspárt 2006 elnevezésű párt december 10-én tartja "22. kongresszusát". A párt megjelentette az "Előzetes tézisek a Magyarországi Munkáspárt 2006 Központi Bizottságának kongresszusi beszámolójához" című dokumentumot.
1. A Magyarországi Munkáspárt 2006 elnevezésű pártot 2005 novemberében Fratanolo János, Vajnai Attila, Tajcs Ferenc, Bársony Margit és más egykori munkáspárti személyiségek szervezték meg. Ők vagy maguk léptek ki a Munkáspártból, vagy a Munkáspárt erre illetékes szervei fosztották meg őket tagságuktól. Ezek az erők 2005 novemberében létrehoztak egy új politikai pártot, amelyet a Baranya megyei bíróság bejegyzett. A Munkáspárt tiltakozott a bejegyzés ellen, mondván, hogy a névhasonlóság megzavarhatja az embereket, ezt pedig tiltja a törvény. A bíróság azonban úgy döntött, hogy a két párt neve nem hasonlít egymásra. A 2006. évi választások tapasztalatából már tudjuk, hogy a névhasonlóság igen is zavart okozott.
Az új párt létrehozásának előzménye az volt, hogy nagyjából ugyanez a kör 2004 nyarától a Munkáspárton belül egyre erőteljesebb támadást indított a Munkáspárt vezetése és politikája ellen. A párton belül fellépő ellenzék alapvető kérdésekben akart változást elérni. Egyrészt, nem fogadták el a Központi Bizottság 2004. szeptemberi határozatát arról, hogy a Munkáspárt egyedül indul a 2006 évi parlamenti választásokon, és folyamatosan az MSZP-vel, illetve az MSZP-től függő szervezetekkel való együttműködést szorgalmazták. Másrészt, nem ismerték el a Központi Bizottság döntéseit, ezek ellen polgári bírósághoz is fordultak, ezzel felrúgták a marxista-leninista pártok alapvető szervezési elvét, a demokratikus centralizmust. Harmadrészt, megkérdőjelezték a Munkáspárt külpolitikáját, mindenekelőtt a jelenlegi szocialista országokhoz való viszonyát.
Az új párt létrejötte szorosan összefüggött a nemzetközi baloldali mozgalomban bekövetkezett támadásokkal. Ezek több célt követnek: egy, a kommunista pártokat, mint harci szervezeteket kívánnak felváltani laza, hálózatszerű szerveződésekkel. Kettő, a kapitalizmus elleni egyértelmű harc helyett a kapitalista erők egyik vagy másik osztagával, pártjával való kiegyezést akarják. Három, a kommunista pártok hagyományos osztálybázisát, a munkásosztályt akarják felváltani a középrétegekkel. Négy, a kommunista mozgalom egységes fellépését igyekeznek megakadályozni. A nemzetközi mozgalom egyre nyilvánvalóbban szétválik egy következetes forradalmi kommunista irányzatra, és a kapitalizmussal kiegyezést kereső, a tőkés intézményekbe integrálódó irányzatra.
Mindez szorosan kapcsolódott a nemzetközi tőke általános támadásához, amelyet az elmúlt években a dolgozók korábban megszerzett jogainak korlátozása, a szociális kiadások csökkentése, a neoliberális politika érvényesítése érdekében indítottak. Ezt a politikát egészíti ki a tőke általános támadása a kommunista pártok és szervezetek ellen. Ennek kifejezése volt az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése 2006. évi határozata. Ennek része a cseh kommunista ifjúsági szervezet betiltása, a szovjet és náci jelképek betiltása Észtországban és sok minden más. Magyarországon, mint ismeretes, példátlan bírósági per folyik a Munkáspárt teljes vezetése ellen a bíróság megsértése címén.
Ebben a helyzetben jött létre a Magyarországi Munkáspárt 2006. A párt természetesen nem juthatott be a parlamentbe, s nagyon csekély pozíciókat szerezhetett az önkormányzatokban is. De nem is ez volt a cél!
A cél a Munkáspárt meggyengítése volt, és az MSZP támogatása volt. A 2006 párt ezt elérte. A Munkáspárt szervezeteit sok helyütt sikerült szétverniük, a Munkáspárt nagyon sok helyen nem volt képes jelölteket állítani, így a választók eleve az MSZP-re szavaztak. Ezzel a Magyarországi Munkáspárt 2006 súlyos bűnt követett el a magyar dolgozók ellen, hiszen megfosztotta őket a változtatás és a tényleges választás lehetőségétől. Az eredmény ismert. A Gyurcsány-kormány soha nem látott korlátozásokat vezet be az élet minden területén, tönkre téve már nem csupán a munkásosztályt, de a középrétegeket és az értelmiséget is.
Az "Előzetes tézisek a Magyarországi Munkáspárt 2006 Központi Bizottságának kongresszusi beszámolójához" című dokumentum felfedi előttünk azokat a tényeket, amelyek napnál világosabban jelzik, hogy e párt politikai szándékai és jellemzői ma sem változtak meg.
2. A 2006 párt nem adta fel szándékát arra, hogy a magyar kommunista mozgalom képviselőjeként tüntesse fel magát, és újabb kísérletet tegyen a Munkáspárt gyengítésére, sőt kiszorítására. A 2006 párt, amelyet a bíróság tavaly jegyzett be, minden további nélkül átveszi a Munkáspárt kongresszusainak számozását. A lényegét tekintve új párt a mi pártunk által használt fogalmakat veszi át, beleértve a vezető szerveinek elnevezését. A 2006 párt eddig sem tett mást, mint kihasználta a két párt nevének hasonlóságát, az emberek tájékozatlanságát, és ezen a bázison igyekezett politikai eredményeket elérni. Ez a stratégia jellemző ma is.
3. A 2006 párt politikája a kongresszusi anyag tanúsága szerint semmit sem változott azóta, hogy kiváltak a Munkáspártból. Nem változtak meg azok az okok, amelyek miatt a Munkáspártnak így vagy úgy, de szakítani kellett velük. Ugyanazok a személyek írják le ugyanazon elméleteiket. Ezekkel a nézeteikkel 2004-2005 folyamán rendre kisebbségben maradtak a Munkáspártban, és ezekkel a nézetekkel felvértezve hozták létre a saját pártjukat.
4. A Magyarországi Munkáspárt 2006 elnevezésű párt nem kommunista párt. Az előzetes tézisekben nyoma sincs a marxista osztályszemléletnek, amely egyébként minden marxista párt ismérve. A magyarországi helyzetet nem a tényleges osztályviszonyok elemzése alapján jellemzi, hanem a régóta ismert sablonokat ismételgeti.
5. A Magyarországi Munkáspárt 2006 elnevezésű párt politikája lényegében az MSZP politika folytatását jelenti. A 2006 párt egész gondolkodása és politikája abból indul ki, hogy "növekvő fasiszta veszély" van. Az MSZP-SZDSZ kormánya alapvetően jó, a Fidesz pedig eredendően rossz. A 2006 párt sem tudja tagadni a nyilvánvalót, nevezetesen azt, hogy a Gyurcsány-kormány az embereket sújtó intézkedések tömegét vezeti be, de ezt igyekezik azzal védeni, hogy a kormány a külső erők kényszere alatt cselekedik, másrészt azzal a feltételezéssel, hogy a Fidesz alatt sokkal rosszabb lenne.
Idézet a kongresszusi előkészítő anyagból: "A nagytőke, a Világbank, az EU, a neoliberális gazdaságpolitika külföldi és hazai hívei fokozódó nyomást gyakoroltak a kormányra, hogy az egyensúlyteremtés és kiigazítás árát a dolgozó osztályokkal fizettesse meg, jelentősen csökkentse a szociális kiadásokat, tovább privatizáljon, neoliberális orientációjú reformokat hajtson végre. A nyomásnak engedve a kormány a lakosság terheit növelő megszorító csomagot terjesztett elő, ami széles tömegek elégedetlenségét és tiltakozását váltotta ki. A szocialista párthoz közel álló szakszervezetek is úgy érezték, hogy a kormány cserbenhagyja őket."
A 2006 pártban fel sem merül, hogy az MSZP-SZDSZ kormány osztálykormány, mert minden intézkedésével a magyar nagytőke és multinacionális tőke érdekeit szolgálja. Fel sem merül, hogy magában a kormányban is ott vannak a nagytőke képviselői.
A kormány mentegetésében egészen messze elmennek. Idézzük: "A kormány politikai okokból sokáig halogatta a helyzet őszinte feltárását, és csak a választási győzelem után állt elő egy egyensúlyteremtő megszorító csomag tervével, ami felkészületlenül érte a széles közvéleményt." Ez lényegében az MSZP szóhasználata. Az MSZP baloldalinak nevezett emberei ezzel hessegetik el a nyilvánvaló bírálatot, hogy ennek a politikának semmi köze a baloldalisághoz. Különösen vérlázító, amit a lakosság felkészületlenségéről mond 2006 párt, és az MSZP is. Tessék megmondani! Egy háromgyerekes család hogyan készülhet fel a vizitdíjra, a tandíjra, a magasabb gázárakra?
6. A 2006 párt világképében a Fidesz az eredendő rossz, és nem egy a tőkés politikát megvalósító polgári pártok közül. Ismét idézzük őket! "A Fidesz választási vereségébe eleve nem tudott és nem is akart belenyugodni. Agresszív lejárató kampányt indított a miniszterelnök személye ellen. A támadás politikai célja a szocialista" szabaddemokrata kormány megbuktatása és jobboldali kormányváltás kierőszakolása, a jobboldal hatalomba való visszakerülése volt. Eszmei politikai fegyvereikhez tartoztak az antikommunizmus és szocializmusellenesség, a nacionalizmus és sovinizmus, a populizmus és a szociális demagógia, a neonáci eszmék és a rasszizmus. Fontos bázisuk és előretolt csapataik voltak a szélsőjobboldali szervezetek (Jobbik Magyarország Mozgalom, 64 vármegye, MIÉP stb.), de akadtak álbaloldali szövetségeseik is.
Ha az egész kérdést nem a Fidesz iránti eredendő utálat alapján vizsgáljuk, akkor nyugodtan megkérdezhetjük: miért nyugodott volna bele a Fidesz a választási vereségbe? Az MSZP 1998-ban belenyugodott a saját vereségébe? Mi más lehet a legnagyobb parlamenti ellenzéki párt célja, mint a mostani kormány leváltása és a saját győzelme? Az MSZP célja nem ez volt 1998 után?
Ha a 2006 párt mindezt osztályalapokon vizsgálná, akkor ki látná, hogy a magyar tőkésosztály két pártja küzd egymás ellen. E harc mögött a magyar tőkésosztály különböző rétegeinek harca áll. A kis-és középtőkés küzd a fennmaradásáért. A fennmaradását pedig a külföldi tőke és részben a magyar nagytőke veszélyezteti. Az MSZMP-SZDSZ kormány az ő politikai megtestesítőjük.
A 2006 párt a szeptemberi-októberi budapesti eseményeket egész egyszerűen a Fidesz számlájára írja. Na, nem ilyen egyszerűen, mert akkor a Fidesz kapásból feljelenthetné őket. Hanem csúszó-mászó módon, egymás mellé téve nem egybe tartozó mondatokat. Idézzük: "Naponta utcai gyűléseket és tüntetéseket szervezett." Ez ugye a Fideszre igaz. Majd hozzá kapcsolnak egy másik mondatot, amely azt a látszatot kelti, mintha minden rombolásért a Fidesz gyűlések lennének felelősek. "Budapest október 23-án valóságos csatatérré vált, utcakövekkel, Molotov-koktélokkal a rendőrökre támadó, autókat felgyújtó randalírozókkal, rendőri tömegoszlatással."
Ez a szemlélet megakadályozza a 2006 pártot abban, hogy észrevegye: a budapesti utcákon nem csak szélsőjobboldali randalírozók voltak. Ha ez így lenne, nagyon egyszerű lenne az ügy. A helyzet azért bonyolultabb, mert a Gyurcsány-kormány politikája egyre újabb társadalmi rétegekbe rúg bele, és közös nemzeti érdekeket is sért. A 2006 párt ezek mellett elmegy.
Természetesen nem teszi fel azt a kérdést sem, hogy kinek volt érdeke a rendőrség szervezetlen fellépése az MTV épületénél, kinek érdeke a gyülekezési törvény módosítása. Az MSZP-hez való viszonya megfosztja a 2006 pártot az objektív gondolkodás lehetőségétől.
7. A Magyarországi Munkáspárt 2006 elnevezésű párt együttműködik az MSZP-vel. A 2006 párt nem harcol a tőkés kormány ellen, hanem együttműködik a tőkés kormány pártjával. Az egykori pártellenzékkel folytatott vitánk és csatánk alapkérdése éppen az MSZP-hez való viszony volt. A Munkáspárt többsége az osztályviszonyok elemzése alapján eljutott arra a következtetésre, hogy az MSZP már nem az, ami volt 17 évvel ezelőtt. Nem a barátunk, nem a szövetségesünk. A 2002-es választási együttműködés után, amikor az MSZP durván becsapta a Munkáspártot, ráadásul a bizalom is teljesen megszűnt. Ezzel szemben az akkori pártellenzék, a mostani 2006 párt azt hirdette, és hirdeti, hogy az MSZP-vel kell együttműködni.
"Helyi választási együttműködés kialakításával, visszalépésekkel mi is hozzájárultunk ahhoz, hogy a Fidesz ismételt hatalomra kerülésének terve meghiúsult."- ez a kongresszus előtti "Előzetes irányelvek"-ből való. Majd így folytatódik: "A szocialista párttal korrekt politikai viszonyra, a jobboldallal és szélsőjobbal szemben politikai együttműködésre törekszünk, több tekintetben azonban bíráljuk politikáját és az általa vezetett kormány intézkedéseit." Ezzel az a gond, hogy nem lehet egyszerre korrekt viszonyban is lenni, meg komolyan bírálni is, sőt fellépni a kapitalizmus ellen. A 2006 párt bírálatai ezért a felszínen maradnak, részletkérdéseket érintenek.
8. A 2006 párt pontosan olyan, mint az MSZP, csak szavakban harcol a fasizmus ellen.
"Ebben a helyzetben kettős a feladatunk: egyfelől a növekvő fasiszta veszéllyel és a jobboldal antidemokratikus hatalmi törekvéseivel szemben a demokráciát védelmezzük, másfelől a kizsákmányoló tőkével és a neoliberális gazdaságpolitikával szemben védjük a dolgozók érdekeit, segítjük és támogatjuk a dolgozók érdekvédelmi harcát. Harcolunk a neonáci, rasszista nézetek ellen." Mindezt a 2006 párt kongresszusi anyagában olvashatjuk.
Néhány megjegyzés. Egy, az MSZP-SZDSZ kormány politikája minden szempontból kiszolgálja az USA imperialista politikáját. Bush ma nagyobb veszélyt jelent a világra, mint bármelyik szélsőjobboldali szervezet vagy mozgalom. Bush kezében van a világ legerősebb országának minden ereje. Bush semmibe veszi a demokráciát, lábban tiporja más népek jogait. Ha harcolni kell valami ellen, az éppen az amerikai imperializmus és az őket kiszolgáló kormányok, így az MSZP-SZDSZ kormánya is. Nem kitalációk, nem mítoszok ellen kell küzdeni, hanem a valóságos veszélyek ellen. Ez alapvető különbség a Munkáspárt és a 2006 párt felfogása között.
Kettő, a demokráciát ma Magyarországon nem a szélsőjobboldali csoportok korlátozzák, hanem a hatalmon lévő tőkés körök, mindenekelőtt az MSZP és az SZDSZ. A parlament kétpártivá vált. A választási rendszert képtelenek demokratizálni, egy új alkotmányról már nem is beszélve. A miniszterelnök kezében soha nem látott hatalom koncentrálódik.
Ez a hatalom csak szavakban küzd a fasizmus ellen. Megemlékezik a holokauszt minden eseményéről, de az iskolai oktatásban elferdíti a Szovjetunió szerepét, kommunista ellenes szellemben igyekszik átmosni az új nemzedékek agyát. A hatalom, a kormány szó nélkül tűri, hogy Ságvári Endrét bemocskolják, a fasiszta csendőröket pedig pedesztálra emeljék.
9. A Magyarországi Munkáspárt 2006 változatlan célja a Munkáspárt elleni küzdelem.
Elemzésünkben visszaértünk oda, ahova elindultunk. A 2006 párt célja a Munkáspárt elleni harc. "Nem kommunista az a párt, amely a klasszikusok képeit dekorációnak akasztja a falra, de politikájában és működésében eltér a marxizmus elveitől és normáitól, aki szakít a munkásmozgalom marxista tradícióival." – nyilatkozzák kongresszusuk előtt.
A cél nyilvánvaló: újabb embereket megnyerni a Munkáspárt tagságából. Megnyerni a kevésbé tájékozottakat, megnyerni azokat, akik valós vagy vélt sérelmeik miatt "vevők" lehetnek az ilyen csábításra. Nem fog menni!
A Munkáspárt mai tagjai pontosan értik, hogy a párt ereje szervezettségében van. Ennek szervezési elve a demokratikus centralizmus. A Munkáspárt kongresszusa előtt a párt Központi Bizottsága őszintén elmondta, hogy a mai nehéz és új helyzetből egy kiutat lát, a párt meglévő erőinek jobb szervezését és kihasználását. Csak akkor lesz siker, ha meglévő tagjaink fegyelmezettebbek lesznek, a meglévő szervezeteinket jobban irányítjuk, ha pénzünket jobban használjuk fel. A Központi Bizottság minden párttagtól megkérdezte, hogy egyet ért-e ezzel. Mi ezt nevezzük demokráciának. A tagság válasza alapján a kongresszus döntött. Most ezt végrehajtjuk. Mi ezt nevezzük centralizmusnak.
"Nem tekinthető kommunistának az, aki a politikában a jobboldallal halad együtt, és nem harcol a fasiszta veszély ellen. Mi bíráljuk a szocialista liberális kormányt, de egyértelműen elhatárolódunk a jobboldaltól, és következetesen harcolunk a fasiszta veszély ellen." – mondja a 2006 párt.
A Munkáspárt tagjai tudják, hogy a Munkáspárt senkivel sem kötött szövetséget. A 2006 párt annál inkább. A 2006 párt nyílt szövetséget kötött az MSZP-vel, együttműködtek a választásokon, elősegítették az MSZP győzelmét, ezzel az antidemokratikus, népnyúzó intézkedések bevezetését. Mi felléptünk az MSZP ellen, és ma is küzdünk a neoliberális politika ellen. Nem biztos, hogy mi meg tudjuk szabadítani a magyar munkást a nyomorától, de az egészen biztos, hogy a 2006 párt nem szabadítja meg őket, sőt az MSZP támogatásával egyre mélyebbre löki a munkásokat.
Nincs 2006 párt Thürmer elleni személyes támadások nélkül. A Munkáspárt, ez látható A Szabadságban is, gyakorlatilag nem foglalkozik a 2006 párttal, annak vezetőivel pedig főleg nem.
"Thürmer egyszemélyes vezér- pártot hozott létre. Mi a tagság, demokratikusan felépülő és működő pártja akarunk lenni. Ebben van a különbség a két párt között." Thürmer olyan a 2006 pártnak, mint rossz táncosnak a kályha. Csak onnan tudnak elindulni. A Munkáspárt elnöke akkor is a támadások középpontjában volt, amikor a 2006 párt vezérei még a Munkáspártban ültek. Ma még inkább. Pontosan tudják, hogy ha sikerülne Thürmer Gyulát kimozdítani, szétvernék a Munkáspártot.
Ezt azonban tudja a Munkáspárt tagsága is. A Munkáspárt tagságának többsége az elmúlt hónapokban elfogadta azt a koncepciót, amelyet a Központi Bizottság és maga az elnök is képviselt. A 22. kongresszuson a küldöttek egyhangúan választották meg újabb négy évre Thürmer Gyulát a párt elnökének.
Mi a tényleges különbség a két párt között? Sok különbség van, de a lényeg egy. A Munkáspárt a tőkés rendszer és annak minden megtestesítője ellen harcolt és harcol. A 2006 párt szavakban harcol a tőke ellen, a gyakorlatban azonban kiegyezik az egyik tőkéscsoporttal, a szocialistákkal.

 

Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek érdemes belenéznie. Ez csak intelligencia kérdése. Tedd meg Te is. Várlak    *****    Új kínálatunkban te is megtalálhatod legjobb eladó ingatlanok között a megfelelõt Debrecenben. Simonyi ingatlan Gportal