Vajnai-interjúk : Vajnai: A vörös csillag azokat képviseli, akik 30-40 ezerből próbálnak megélni |
Vajnai: A vörös csillag azokat képviseli, akik 30-40 ezerből próbálnak megélni
2009.01.24. 13:08
2008. július 9., Napkelte, Vajnai Attila: Reménykedni lehet még, természetesen. Biztos van, aki reménykedik, hogy próbálnak bennünket üldözni. De ez a vörös csillag, ez az ideológia azokat az embereket képviseli, akik 30-40 ezerből próbálnak megélni. És itt most már nem csak egy jelképről van szó. Arról van szó, hogy innentől kezdve jogilag is szabad olyan nézeteket terjeszteni, amely a kizsákmányoltakat, az eltiportakat, a kihasználtakat képviseli.
Napkelte, 2008. július 9.
Bethlen János: – Vajnai Attilán hol van a vörös csillag? Jó reggelt kívánok.
Vajnai Attila: – Jó reggelt kívánok.
Bethlen: – Vajnai Attilát, a Magyarországi Munkáspárt 2006 alelnökét – még nem ebben a minőségben, akkor még a másik Munkáspártban volt alelnök – akkor elítélték először 2003-ban. Aztán ez egy hosszú bírósági eljárás volt. Az Európai Unió Bíróságától kért véleményt a Legfelsőbb Bíróság, az azt mondta, hogy nem tartozik rá. S végül elítélték a vörös csillag viseléséért. Egy gyűlésen volt ez a Jászai Mari téren, a volt Marx-szobornak a helyén. És az Európai Jogok Emberi Bíróságához fordult, ahol most megkaptam az ítéletet, tegnap tették közzé, és úgy szól, hogy megsértették a véleménynyilvánításhoz való jogát a bíróságon azzal, hogy őt elítélték ezért. Ez egy politikai véleménynyilvánítás, mondja a bíróság, és érti a bíróság a törvényhozó meg a bíró… a magyar bíróság szándékát, de túlzott ez a korlátozás, írják. Na most akkor hol a vörös csillag?
Vajnai: – Az újságokban. Mindenki megvásárolhatja a mai napilapokat, fényképes tudósítások vannak. Eddig azért bátorság kellett kitűzni, hiszen…
Bethlen: – Eddig mindig idehozta nekünk a vörös csillagot.
Vajnai: – Igen. Mindaddig, amíg tilos volt, addig természetesen ez egy politikai demonstráció volt, s mivel a mai újságokban ott látható ez a jelkép, mindenki – és jelenti minden tudósítás, minden korrekt tudósítás ezzel kezdi: szabad a vörös csillag. Innentől kezdve mindenkinek szabad. Ma már nem kell bátorság ennek a kitűzéséhez.
Bethlen: – Igen. Ezt nem mindenki mondja, hogy szabad. Olvasok én is mindenféle nyilatkozatokat, azt mondják, hogy ezek után nem kell azért a törvényt megváltoztatni, ugye amely a tilos önkényuralmi jelképek között kifejezetten fölsorolja a vörös csillagot. Szerintem is meg kell változtatni, ez egyértelmű ezek után. Bár hogy is mondjam, a bíróságnak azért furcsa volt a szöveg. Tehát amit a bíróság közzétett, az ítélet szövege. Sok minden van benne.
Vajnai: – Szerintem a kommentálás, egyes kommentálások voltak furcsák. A – hangsúlyozom –, korrekt elemzések, jogi szakértők, nemzetközi jogi szakértők nagyon alaposan végigelemezték, és hát levezették, hogy Magyarországon van egy olyan törvény, amely ellentétes az Európai Unióban elfogadott jogi gyakorlattal, az alapvető emberi jogok nyilatkozatával, és ezek szerint ezt a törvényt összhangba kell hozni a Btk., összhangba kell hozni…
Bethlen: – Van ott, hogy a 10-es pont, a 10-es pont, ugye, amelyben a véleményszabadságról van szó, és hogy ez sérült meg.
Vajnai: – Ez az alapvető em… egyik alapvető emberi jog…
Bethlen: – Igen, de nem írják azt, hogy minden esetben szabad vörös csillagot viselni. Olyan furcsa volt ez az ítélet… Nem azt írják, hogy márpedig a vörös csillag szabad. Nem azt írják, hogy márpedig a vörös csillag nem azonos a horogkereszttel. Ilyenekről nem írnak.
Vajnai: – Egy pillanat.
Bethlen: – Persze, hogy nem azonos…
Vajnai: – A Magyar Köztársaság kormánya által megbízott jogi szakértő hivatalosan, írásban kezdeményezte a strasbourgi bíróságnál, ebben az ügyben, hogy a náci beszéddel azonos kategóriaként kezelik a vörös csillag viselését. Mivel a strasbourgi bíróság a mi keresetünknek adott helyt, nekünk adott igazat, ez egyben azt jelenti – el is utasították ezt a keresetet –, tehát igenis kimondható, hogy ez az ítélet azt jelenti, hogy nem lehet azonos módon kezelni. Tehát a munkásmozgalmi jelképek, az antifasiszta harc jelképei, szabadok, és semmilyen módon nem lehet azonos kategóriaként kezelni mondjuk a horogkeresztet, a náci jelvényekkel. Egyáltalán a fasizmust… valahol a fasizmust összemosni bármiféle…
Bethlen: – Ezt nem mondja a bíróság. Ne haragudjon, de ezt nem mondja.
Vajnai: – A következményei… Még egyszer mondom. Tehát nagyon sokan nem ismerik a dokumentumokat, tehát kiragadtak néhány idézetet…
Bethlen: – De én elolvastam az elejétől a végéig. Ott van most a bíróság… a tegnap reggel kiadott…
Vajnai: – A beadványt biztos nem olvasta, tehát ez a magyar kormány nevében tettek beadványt a bíróságra…
Bethlen: – Azt nem olvastam.
Vajnai: – … azt biztos nem olvasta, én olvastam. Benne…
Bethlen: – Abban benne van, hogy a horogkereszt…
Vajnai: – Még egyszer mondom: benne van, kezdeményezik a bíróságnál, a strasbourgi bíróságnál, hogy a náci beszéddel azonos módon, azonos kategóriaként kezelje a vörös csillag viselését. Ezt elutasította a strasbourgi bíróság.
Bethlen: – Na, erre azt mondja… Erre azt… Igen, de ez nem szerepel, hogy ezért utasítják el. Az van benne… itt angolul van, megpróbálom lefordítani. A bíróság elfogadja azt a tényt, hogy a kommunizmus idején elkövetett emberi jogi sérelmek… tömeges emberi jogi sérelmek… közismert tömeges emberi jogi sérelmek diszkreditálták a vörös csillagot, és hogy ennek a jelképnek a viselése rossz érzéseket keltett a volt áldozatok és rokonaik körében. De – mondja ő – maga a rossz érzés akármennyire érthető, nem korlátozhatja, nem okozhatja, nem elégséges ok arra, hogy korlátozzák a véleménynyilvánítás szabadságát. Tehát ő egyáltalán nem mondja azt, hogy ez más, mint a horogkereszt. Ugyanezt bele lehetne helyettesíteni horogkereszttel is egyébként…
Vajnai: – Szó sincs róla. Más esetekben, például a kereszt esetében is elmondható, hogy a kereszt nevében különböző keresztes katonák követtek el minősíthetetlen bűnöket, vagy a vallás nevében irtottak ki embereket, vagy megáldották a második világháborúban azokat a fegyvereket, amelyekkel a nácik háborút folytattak itt Magyarországon is; mégsem jutott eszébe senkinek…
Bethlen: – A horogkereszt pedig ősi indiai jelkép, csupa jót jelentett, időlegesen a nácizmus kisajátította, ezt is lehetne.
Vajnai: – Többek között… többek között, így van. Így van. Csakhogy itt arról van szó, nem pusztán jelképekről van szó, hanem a mögötte meglévő ideológiákról. A fasizmus más nemzetközi jogi…
Bethlen: – Ezt nem mondja ki a bíróság, ez benne a furcsa. Mert az, hogyha mégis ő azt mondja, hogy a vörös kereszt… vörös csillagot szabad viselni, az szerintem azt jelenti, hogy másképp kezeli, mint a horogkeresztet. Ez nem kétséges. Nem, mert nem hiszem, hogy a horogkeresztről is ezt mondaná. De nem mondja.
Vajnai: – Biztos vagyok ben… Biztos vagyok benne. Ugye a bíróság – mindig konkrét ügyeket vizsgálnak, nem általános kérdést fogalmaznak meg. Ez egy konkrét ügy, egy sajtótájékoztatón kitűztem az ötágú vörös csillagot, egy politikai beszédet mondtam, ezt vizsgálta a bíróság, és megállapította, hogy én a véleménynyilvánítás szabadságával éltem, és az alapvető emberi jogokat sértették, amikor ezért büntetőjogilag felelősségre vontak Magyarországon.
Bethlen: De mégis azt írja a bíróság, hogy ez egy legitim, tehát jogos cél, amit a magyar bíróság követni akart azzal, hogy önt eltiltotta a vörös csillag viselésétől, hogy megbüntette, amiért a vörös csillagot viselte, hiszen törvény tiltotta el. Azt mondja, hogy ez egy legitim cél, csak nem volt arányos ezzel a legitim céllal a szankció, amit kiszabott a bíróság. Azt is írják…
Vajnai: – A cél olyan ideológiáknak az üldözése, amelyek veszélyesek a demokráciára. Csakhogy az az ideológia, amit én képviselek, az nem veszélyes a demokráciára, sőt, éppen a demokrácia erősítésére…
Bethlen: – Ezt írják? Az ideológiájáról ezt nem írják, hanem… az ideológiáról ezt nem írják. Ők azt írják, hogy az ön pártja nem veszélyezteti a demokráciát, két okból. Először is mert nem erőszakos, és semmi ilyen nem látható, mondják, és másodsorban meg semmi olyan veszély nem fenyegeti, hogy átvenné a hatalmat.
Vajnai: – Igen.
Bethlen: – Tehát ezt írják. Hogy most ön személyesen nem veszélyezteti a demokráciát, és az ön pártja sem, ezt írják. Ez biztos. Ezért nem arányos…
Vajnai: – Azért ugye elfogadja tőlem… elfogadja tőlem, hogy ha egy párt, amelynek a hivatalos ideológiája, politikája adott, és mindenki ismeri, és ennek jegyében lép fel, és erre mondja a strasbourgi bíróság, hogy ez nem veszélyezteti a demokráciát, akkor ez egyben azt is jelenti, hogy erre az ideológiára sem mondható ki, hogy… Egy fasiszta párt, mondjuk egy nemzetiszocialista párt próbálna Magyarországon bármilyen politikai cselekményt, rendezvényt szervezni, arra ezt a bíróság nem mondta volna. Egyébként csak hozzáteszem, hogy a következményekről is beszéljünk. Nagyon fontos megérteni mindenki számára, hogy itt nem pusztán egy jelképről van szó. Arról van szó, hogy innentől kezdve jogilag is szabad olyan politikai nézeteket terjeszteni, amely arra vonatkozik, hogy a kizsákmányoltakat, az eltiportakat, a kihasználtakat képviselni… sőt…
Bethlen: – Azt szabad. Senki nem mondta, hogy nem szabad…
Vajnai: – Ez a vörös csillag, ez az ideológia, azokat az embereket képviseli, akik havi 30-40 ezer forintból próbálnak megélni, akik örülnek, ha mun… olyan munkát kapnak…
Bethlen: – Jó. Rendben van, de az ÁVH-sok is a vörös csillagot hordták, akik leverték a veséjüket az ott-tartózkodóknak…
Vajnai: – A keresztet is olyan emberek hordták, akik meg legyilkoltak százezreket…
Bethlen: – Jó, csak mondom, hogy sok mindent jelent, ezt mondja a bíróság… a bíróság nem mondja azt, hogy ezt jelenti. Azt mondja, hogy sok mindent jelent. Kész.
Vajnai: – Mi azt… mi mondjuk. És az a fontos, hogy mi mondjuk, és a ebben a konkrét ügyben pedig nekünk adott igazat a strasbourgi bíróság, és bennünket ez megerősít, hogy…
Bethlen: – Azt mondta, hogy túlzott a szankció. Nem arányos a szankció. Nem azt mondta, hogy nem lehet szankcionálni. Nagyon érdekes. Nem olyan egyértelmű.
Vajnai: – Reménykedni lehet még, természetesen. Biztos van, aki reménykedik, hogy próbálnak bennünket üldözni. Én azt mondom, hogy az európai politikai kultúrának megfelelően, vagy számos más… minden más európai országban működnek szabadon és demokratikusan a testvérpártok…
Bethlen: – Vörös csillagos pártok. Ez benne van az ítéletben.
Vajnai: – Nemcsak a vörös csillagos, hanem olyan pártok, amelyek ezt az ideológiát képviselik, ezt meg kell…
Bethlen: – De nem az ideológiáról volt szó, csak a vörös csillaggal, és ezt írta a bíróság valóban, hogy…
Vajnai: – A magyar alkotmánybíróság indoklásában nem egyszerűen jelképről van szó, hanem a jelkép által képviselt ideológiáról, és ezt az ideológiát bélyegezte meg az Alkotmánybíróság.
Bethlen: – Köszönöm szépen.
|