Vajnai: A cél az, hogy az iskolákban a gyerekeknek azt tanítsák, ami a valóság
2008.03.11. 18:53
Milyen ünnepnek számít önöknek 1956? – érdeklődött Jakupcsek Gabriella a TV 2 Mokka című műsorában 2007. november 6-án Vajnai Attilától. Ő erre azt mondta, hogy ő azért jött a stúdióba, hogy arról beszéljen, hogy a munkásmozgalmi jelképeket fel kell szabadítani. Ezért nem hiszi, hogy amikor a vörös csillagról és a sarló-kalapácsról beszélnek, akkor csak és kizárólag '56-os eseményeket kell szóbahozni. A cél az, hogy az iskolákban a gyereknek azt tanítsák, ami a valóság.
Jakupcsek Gabriella: Hát apró biztatást kapott Vajnai Attila, a Munkáspárt 2006 elnökhelyettese vöröscsillag-ügyben. Ugye a strasbourgi emberi jogi bíróság ugyanis arra kéri a magyar államot, hogy mondja meg, hogy a vörös csillag önkényuralmi jelképnek számít-e. Nos, a magyar törvények szerint igen. A kérdés, hogy mire jó ez az időhúzás. A stúdióban Vajnai Attila, jó reggelt kívánok. Tehát ez időhúzás.
Vajnai Attila: Jó reggelt kívánok. Én nem tartom időhúzásnak, és csak nem is apró biztatásnak tartom. Itt arról van szó, hogy tíz beadványból, ami eljut a strasbourgi bíróságig, kilenc nem jut el ebbe a szakaszba. Tehát komoly vizsgálatokon ment át ez a beadvány, és azzal, hogy a strasbourgi bíróság felkérte a magyar államot képviselő kormányt, hogy fejtse ki álláspontját ezzel a törvénnyel kapcsolatban, tehát nem azt a kérdést, hogy ez önkényuralmi jelkép-e vagy sem, hanem az álláspontját fejtse ki ebben a kérdésben, egyben azt is kifejezésre juttatta, hogy komolyan kíván foglalkozni ezzel a kérdéssel.
Jakupcsek: Jó, hát azért olyan nagy meglepetések szerintem nem fognak minket érni, mert pont ahogy itt nézegettem, az ATTAC, ugye a baloldali globalizációellenes mozgalom ugye ’93-ban Gyurcsány Ferenc aláírásával szintén kérte azt, hogy lehessen használni a vörös csillagot. Tehát most innentől kezdve olyan nagyon nagy meglepetés érhet-e minket?
Vajnai: Hát őszintén remélem, hogy nem. Remélem, hogy európai típusú döntés születik mind a kormányban, mind pedig a strasbourgi bíróságon.
Jakupcsek: Mennyire tartja egyébként politikai bárdolatlanságnak, hogy minderről pont az ’56-os megemlékezés kapcsán beszél?
Vajnai: Hát én csak akkor tudok beszélni róla, amikor a strasbourgi emberi jogi bíróság az adott levelet nekem elküldte, tehát ha úgy gondolja, hogy egy hónappal később kellett volna erről beszámolni, akkor…
Jakupcsek: De nem politikai provokáció-e ez ön szerint?
Vajnai: Én semmiképp nem annak tartom, és ráadásul nem is október 23-án jelentettem be ezt a sajtónak, tehát azt hiszem, hogy teljesen…
Jakupcsek: De az ünnepek körül jelentette be.
Vajnai: Hát hogy ki, mikor, és milyen ünnepet ünnepel, azt hiszem, hogy…
Jakupcsek: Na hát akkor beszéljünk arról, hogy akkor ezek szerint önöknek ez milyen ünnep? Tehát az ’56-os megemlékezés milyen ünnepnek számít?
Vajnai: Én azért jöttem ebbe a stúdióba, hogy arról beszéljek, hogy ez a törvény, ami egyedülálló módon Európában tiltja a munkásmozgalmi jelképeket – azokat a jelképeket, amelyek… amelyeket Rosa Luxemburg és Karl Liebknecht is annak idején viselt, szóval hogy ezeket a jelképeket fel kell szabadítani.
Jakupcsek: Jó, csak ott volt…
Vajnai: A történelmi múltnak számos része van, számos időszaka van. Nem hiszem, hogy amikor a vörös csillagról és a sarló-kalapácsról beszélünk, mint az antifasiszta harc egyik vagy több szimbólumáról, akkor csak és kizárólag 1956-os eseményeket kell szóbahozni.
Jakupcsek: Soha nem… Egyébként ott volt a megemlékezéseken ön is, tehát azért mertem szóba hozni. Soha nem a… soha nem a jelképről, a szimbólumokról van szó, hanem… hanem arról, amelyeket kisajátítottak bizonyos izmusok. Tehát most mennyivel különb ezek szerint ez a helyzet annál, minthogy árpádsávos zászlóval vonulnak fel fiatalok különböző nemzeti ünnepségeken. Tehát ön szerint nem az árpádsávos zászlóval van baj, hanem azzal, amit…
Vajnai: … mögötte lévő ideológiával, így van…
Jakupcsek: … a mögötte lévő ideológiával, amit kihasználtak.
Vajnai: Témánál vagyunk.
Jakupcsek: Van-e különbség?
Vajnai: Óriási különbség van. Éppen erről beszélünk, hogy egész Európában, tehát az egész világon különbséget tesznek a humánus eszmék és a humánus eszmékkel visszaélő diktátorok között, és az olyan eszmék között, mint például a fasizmus. Nem véletlen, hogy a párizsi békeszerződés csak és kizárólag a fasiszta szervezetek feloszlatását rendelte el. Egyébként ezt a békeszerződést Magyarország is aláírta, és így ránézve kötelező.
Jakupcsek: A vörös csillaghoz és az őt kisajátító izmushoz különböző más vélemények is társulnak, mint a…
Vajnai: Hát olyan nézetek nem társulnak a mi ideológiánkhoz, világnézetünkhöz, amely embert és embert, embertársát születése alapján valamiféle előjogokkal ruházná fel…
Jakupcsek: Valóban nem társulnak hozzá más dolgok, de azért… miért van az, hogy mérsékelt, józan ember az elmúlt években mindkét jelképtől tartózkodik?
Vajnai: Hát nemcsak ezektől a jelképektől tartózkodnak sokan. Gondoljon bele, gondoljunk bele, hogy vannak különböző vallások. És a világ igen népes országaiban olyan vallásokat követnek az emberek, amelyek nem azonosak az európai kultúrkörben használatos vallásokkal. És ott például nem használják a keresztet. Más jelképeket, más vallási jelképeket használnak. Csak azért, mert nem használják mondjuk Ázsiában a keresztet, vagy nem zömében azt használják, attól még nem lehet azt mondani, hogy a kereszténység valamiféle üldözött…
Jakupcsek: Mindennek a hátterében mondom, hogy nem a szimbólumról van szó, hanem a jelképről van szó, hanem azt, hogy mire használták. Egy pillanatra rögtön, mert lejárt az időnk. Csak annyit mondjon nekem: jó, és hogy ha most a magyar állam ezt helybenhagyja, és megszűnik a tiltás, akkor?
Vajnai: Hát akkor egy új korszak kezdődik a baloldali politikában, végre elértük azt, hogy kimondhassuk…
Jakupcsek: Ezzel többen fognak önökre szavazni? Ezzel nagyobb lesz a népszerűségük…
Vajnai: A cél nem ez. Az, hogy az iskolákban a gyerekeknek azt tanítsák, ami a valóság. Hogy vannak olyan eszmék, amelyek arra törekszenek, hogy felszabadítsák az embereket az elnyomás, a kizsákmányolás alól. Ezen eszmék közé tartozik…
Jakupcsek: Mennyire ürültek ki ezek a mondatok az utóbbi…
Vajnai: Éppen hogy föltöltődtek tartalommal. Aki Magyarországon ma a szociális különbségeket és a 60 ezer forintos nyugdíjakat látja, és a milliárdosokat a másik oldalon, azok tudják, hogy nagyon is igaz dolgokról beszél.
Jakupcsek: Mikorra várja a döntést végül?
Vajnai: Jövő májusra.
Jakupcsek: Jó. Köszönöm szépen, hogy itt volt.
|