Ahogy a szocik megbuktatták Medgyessyt, megbuktatják Gyurcsányt is, ha jobb lenne valaki más
2007.12.17. 12:05
Fogadni merek magával 100 millió forintba, hogy a külföldi politikusok többségének tökmindegy, hogy ki Magyarországon a miniszterelnök; egy a lényeg, hogy ne legyen itt nagy felfordulás. És ha a politikai légkör kiürül Gyurcsány körül, akkor a szocik rájönnek, hogy gyerekem, jobb lenne valaki más. Ahogy megbuktatták a Medgyessyt, úgy meg fogják buktatni a Gyurcsányt is – mondta Thürmer Gyula 2006. szeptember 22-én a Mokkában Havas Henriknek.
Havas Henrik: Hát az elmúlt napokban, pontosabban egész héten folyt a vita arról, hogy mi történik az országban, és elhangzottak olyan fogalmak, kifejezések, amelynek a tartalma meglehetősen bizonytalan. Mit jelent az, hogy forradalmi helyzet, mit jelent az, hogy forradalmi hangulat, forradalom? Vendégünk a stúdióban Thürmer Gyula, a Magyar Kommunista Munkáspárt elnöke, jó reggelt.
Thürmer Gyula: Jó reggelt.
Havas: Tényleg nem arra akarom kérni, hogy fogalmakat tisztázzunk, de azért mégis eléggé van jelentősége annak, hogy mi hangzik el, és emögött mi van. Hadd kérdezzem meg, hogy '56 megítélése most a jelenlegi viszonyok között - ezt, azt hiszem, nem érdektelen megkérdezni öntől -, hogy '56 most az önök felfogása szerint mi volt, mi történt akkor?
Thürmer Gyula: Hát egyébként mindegy, hogy mi a mi felfogásunk '56-ról.
Havas: De hát mégis most megkérdezem.
Thürmer: Most nem '56 van.
Havas: Értem, de megkérdezem.
Thürmer: '56 kísértetiesen emlékeztetett arra, ami most van.
Havas: Azaz?
Thürmer: Kiment a csőcselék az utcára…
Havas: … azaz?
Thürmer: … miközben volt egy erőteljes tömeg, aki elégedetlen volt...
Havas: Fogalmilag szeretném, hogy ha megfogalmazná, hogy most...
Thürmer: Jogos elégedetlenséggel kezdődött, és egy tipikus...
Havas: Forradalom, vagy ellenforradalom?
Thürmer: Ellenforradalom, tipikus ellenforradalom.
Havas: Na, hát akkor… hát nem fogom…
Thürmer: Helyben vagyunk.
Havas: Helyben vagyunk. Hát helyben vagyunk, hogy úgy kezdődött és folytatódott. Amikor ön nézte a televíziót, mert gondolom, a helyszínre nem ment ki, milyen… milyen kimenetelt jósolt?
Thürmer: Hát ugye először is persze néztük a televíziót, meg az embereink ott voltak, tehát azért tudtuk, hogy mi van.
Havas: Hol?
Thürmer: Mindenütt az utcán, hát a Munkáspártnak az emberek között kell lenni.
Havas: Ez hogy történt, hogy riadóztatták egymást - elnézést a kifejezésért -, tehát szóltak egymásnak, hogy menjünk, figyeljünk, vagy hogy?
Thürmer: Hát ne vicceljen, egy politikai párt, annak vannak tagjai, a tagjai pedig benne élnek az emberek...
Havas: Na jó, de ez ilyen riadóláncszerűség? SMS-sel?
Thürmer: Nem kell ott riadólánc, hát meg vagyunk szervezve.
Havas: De hogy működik ez?
Thürmer: Hát nagyon egyszerűen. Hát összehívjuk a tagjainkat és megmondjuk: menjetek el, nézzétek meg...
Havas: Körtelefonnal?
Thürmer: Körtelefonnal, SMS-sel, számítógép...
Havas: Jó. Azt a helyzetet tisztázzuk, hogy találkoznak, és akkor ki mit mond?
Thürmer: Így van. És két dolgot láttunk. Azt láttuk, hogy nagyon sok elégedetlen ember van, akinek nem tetszik a Gyurcsány-kormány. És van egy kis csapat, egy erőszakos kisközösség, amely megpróbálta ezeket az erőszakos eseményeket megvalósítani. Egyébként a leginkább, hogy ha egy érzésben össze lehet foglalni, hogy mit érzek, az a hányinger. Hányinger az erőszak miatt, de hányinger a Gyurcsány-kormány politikája miatt is. Higgye el, hogy ami ma itt történik, az egyedül a szocialistáknak jó. És szó szerint egyetértek azzal, amit a Kövér László vagy Orbán Viktor mondott az elmúlt napokban. Ez csak azt szolgálja, hogy elvonják a figyelmet a megszorító intézkedésekről, és bármi áron, de megnyerjék az október 1-jei választást. Ez pedig túl drága ár, ezt a magyar nép nem fizetheti meg.
Havas: Mi a véleménye arról, hogy… két dologról. Az egyik, hogy Gyurcsány Ferenc azt mondta, hogy be kell fejezni a hazugság politikáját, amire a CNN azt mondja...
Thürmer: Nem kellett volna elkezdeni. Nem kellett volna elkezdeni.
Havas: Nem, hát erre azt mondja a CNN, hogy ugyan már, hát Amerikában mindig hazudtak a politikusok. Ezer esetet tudunk, de Nyugat-Németországban is legyintenek, hogy...
Thürmer: A CNN nem egész… a CNN tegnap rendesen megugratta a miniszterelnököt, aki azért úgy beszorította abba, tehát a magyar miniszterelnök lejáratódott a külföld előtt. Hát a CNN-t azért mindenki… a TV2-őt is mindenki nézi, de a CNN-t egy picivel többen.
Havas: Igen. Csak éppenséggel nagyon sokan azt mondják, hogy Gyurcsány az egyetlen biztosíték arra, hogy az elkerülhetetlen megszorító intézkedéseket valóra váltsák, és ezzel megmentsék az országot egy gazdasági csődtől, és elindítsák egy jóléti társadalom felé.
Thürmer: Én fogadni merek magával 100 ezer forintba, 100 millió forintba, hogy a külföldi politikusok többségének tökmindegy, hogy ki Magyarországon a miniszterelnök.
Havas: Ezt komolyan gondolja?
Thürmer: Persze. Egy a lényeg, hogy itt ne… ne legyen itt nagy felfordulás…
Havas: Tudja, hogy Lengyelország, amelyik egy 40 milliós ország? Tudja, hogy majdnem 5 milliárd eurót fektettek be Magyarországon, és azt gondolja ön, ennyire naiv, hogy azt hiszi, hogy ez a pénz, ez csak úgy… ez csak úgy kallódhat, hogy ezt úgy magára hagyják ezt a tőkét, amiből Magyarország működik?
Thürmer: Köszönöm, hogy ön vezetett rá. Tehát igen: 2002 óta a szocialista kormányzásba a külföldiek nagyon nagy pénzeket fektetnek be. És ezért könnyen lehet…
Havas: Nem a kormányba, ebbe a gazdaságba és ebbe az országba.
Thürmer: Persze, csak éppen tegnap került nyilvánosságra, hogy mondjuk a Strabag mennyit fektetett be Magyarországon, és ezek mind állami beruházások, állami pénzek.
Havas: Hát a Strabag… azért valami 80 milliárdos megrendelést, no de hát ebből autópályák épültek.
Thürmer: Na hát ezért jó… A Gyurcsány ezért jó a multiknak, de nem a magyar népnek, a multiknak, meg nem a magyar kis- és középvállalkozóknak.
Havas: Na jó, de hát a multikon kívül, mondja már meg nekem, hogy ki tud ilyen nagyságrendben autópályát építeni, gumigyárat építeni, motorgyárat építeni? Hát most, hogy ha… gondoljuk végig, hogy ha - nem akarok márkaneveket mondani, de azok innen kivonulnának, akkor ön és az elvtársai - arra nagyon kíváncsi volnék, hogy hogy adnának munkát a magyar dolgozóknak.
Thürmer: Nem én és az elvtársaim, a magyar kis- és középvállalkozói réteget föl lehet oda fejleszteni, hogy épít önnek autópályát, mint ahogy építenek Horvátországban, ahogy építenek Szerbiában, és sok mindenki más...
Havas: Aha. Aha. A magyar kis- és középvállakozók. Ott se a helyiek egyébként.
Thürmer: Multi kell, de nem többségi.
Havas: Jó, beszéljünk végül arról, ami azért a dolog lényege, látja-e a fényt az alagút végén? A Kossuth téri tüntetők - és nem tudom, engem nem lepett meg, hogy ön is egyetért azzal, amit egyébként Csurka István is mond: alkotmányozó nemzetgyűlésre van szükség. Itt a szerkesztők meg értetlenkedtek, hát gondolom, kétszer kettő négy, adott esetben mindenkinek négy, és miért ne érthetne ön egyet Csurkával?
Thürmer: Nem tudom, hogy miért kell, de nem a Csurka itt a lényeg, hanem az, hogy…
Havas: Tudom, csak ezt mondom.
Thürmer: Ebben a választási rendszerben a néhány nagy párton kívül nem juthat be senki a parlamentbe, ez így van megkonstruálva. Ebbe az úri klubba nem engednek be senkit, és ebbe az úri klubban meg elszúrják a dolgokat. Tehát hazudnak egymásnak, hazudnak a népnek. Ezért kell onnan...
Havas: Jó. De azt gondolom, azért mind a ketten abban egyetérthetünk, hogy azon lehet vita, hogy szállítsák le ötről háromra, vagy kettőre, bár van, ahol 10 százalék a küszöb, nem egy országban...
Thürmer: Persze, de az mondjuk nem a demokratikus országok közé tartozik: Törökország. Az EU-ba sem engednék be.
Havas: De az nem a demokratikus országok közé tartozik… Oké, rendben van, na de abban azért viszont egyet kell értenünk, és ezért nem is értelmezhető, hogy egy: ezt a kormányt alkotmányos módon elmozdítani nem lehet, mármint a szocialista frakció nélkül, ez teljesen világos. Az alkotmányozó nemzetgyűlés pedig 16 évi demokrácia után értelmezhetetlen a jelenlegi helyzetben. Hogy gondoljuk azt, elküldjük a parlamentet, hogy legyen szívesek elmenni?
Thürmer: Alkotmányosan abban az értelemben nem lehet elmozdítani, hogy ha a szocialisták nem akarják lemondatni a miniszterelnököt.
Havas: Nem akarják, ezt tudjuk, hogy nem. Akkor miért kell ezt emlegetni?
Thürmer: Igen ám, ma nem akarják. De hát nézze, hogy ha ugye a politikai légkör kiürül Gyurcsány körül előbb-utóbb, akkor a szocik fognak rájönni arra, hogy gyerekem, hát jobb lenne valaki más. Ahogy megbuktatták a Medgyessyt, úgy meg fogják buktatni a Gyurcsányt is.
Havas: Olvasta Gyurcsánynak az öszödi beszédét?
Thürmer: Olvastam, persze.
Havas: Hát akkor meg… pontosan tudja, hogy a Gyurcsány körülbelül olyan hangot ütött meg, mint az öltözőben az edző, amikor vesztésre állnak, üvöltött, anyázott, és fel akarta rázni ezt az idézőjelben rest társaságot.
Thürmer: Hát persze. Persze. Na de figyeljen ide. A sok naiv becsapott szocialista csak rájön már egyszer, hogy figyelj ide, ez már rég nem a baloldali párt, hanem egy kancellárpárt. Kancellárpárt.
Havas: De hát a Gyurcsány azt is megmondta, hogy ne azzal foglalkozzatok, hogy 4-500 ezer forintot kerestek, meg elszámolásokkal foglalkoztok.
Thürmer: Ez az. Ez az. Megveszik az embereiket, megveszik a... de hát nem vehetik meg az egészséget…
Havas: De miben különbözik egyik képviselő a másiktól?
Thürmer: Megmondom, miben. Megmondom, miben…
Havas: Ez egy ilyen parlament, ezt érdemeljük meg.
Thürmer: Nem… Az igen. Maga, de én nem. Én jobbat érdemlek. Szóval van néhány… bocsánat. Van néhány ember azért, aki eljut oda, hogy azt mondja, hogy kérem, a túlélésem érdekében kell más miniszterelnök, mint a Gyurcsány.
Havas: Mi az, hogy a túlélésem?
Thürmer: A mi dolgunk pedig az, hogy ott legyünk a politikai közéletben, hogy minél több emberünk legyen az önkormányzatban, és hallják. És mi ki fogunk menni az utcára október 1-je után is, és ott leszünk.
Havas: De hát az a tréfás az egészben, egy percünk van...
Thürmer: És előbb-utóbb lemondásra kényszerítjük a miniszterelnököt.
Havas: Húsz másodperc nekem, negyven másodperc önnek.
Thürmer: Rendben.
Havas: Szociális kiadások, autópálya-építés és Gripen-bevásárlás, és a többi. Erre ment el a pénz, tudjuk, hogy erre ment el. Kellett autópálya Miskolcig, kellett a déli határig, kellett? Kellett? Kellett.
Thürmer: Most jön az én negyven másodpercem.
Havas: Ja, bocs. És akkor még a béremelések, stb. Azért vagyunk itt.
Thürmer: Szóval. Mi egyet szeretnénk az emberekkel elhitetni, és ezt becsülettel tesszük, hogy nem igaz az, hogy csak így lehet csinálni: ez nem igaz.
Havas: Hogy? Hogy?
Thürmer: Az nem igaz az, hogy csak a multit lehet kiszolgálni, nem lehet az, hogy csak adóemelésre...
Havas: De hogy?
Thürmer: Nem igaz az, hogy a kórházakat el kell adni. Kérem szépen, le kell ülni…
Havas: A kórházakat senki nem akarja eladni, a működést…
Thürmer: De nem a fenét, hát csak oda akarják működésbe adni. Az ugyanaz, és mi másként fogjuk csinálni, de Gyurcsány nélkül.
Havas: Hát ahhoz még az kell, hogy nyerjenek egy választást. Thürmer Gyula, a Magyar Kommunista, mindig elfelejtem…
Thürmer: Munkáspárt.
Havas: … megzavar ez engem, ez a kommunista. Már abban az értelemben, hogy a névváltoztatás…
Thürmer: Hát szokjon hozzá.
Havas: … a Munkáspárt elnöke. Gyakorlom.
Thürmer: Helyes.
Havas: Köszönöm szépen.
Thürmer: Köszönöm.
|