Thürmer a Nap TV-ben : Mi nem loptunk, nem csaltunk, nem korrumpálódtunk; ebben különbözünk a többiektől |
Mi nem loptunk, nem csaltunk, nem korrumpálódtunk; ebben különbözünk a többiektől
2007.10.27. 16:12
Tudja, miben különbözünk mi az összes párttól, aki ma a nagypolitikában benne van? Hogy nem loptunk, nem csaltunk, nem korrumpálódtunk. Ha a két kezemet megnézi, ehhez nem kötődik semmi. Ez tiszta. Na most ez a tisztaság ma óriási politikai erő, és ezt akarják bennünk elfojtani ezzel az ellenünk indított bírósági eljárásssal – mondta Thürmer 2007. szeptember 18-án.
Bánó András: Thürmer Gyula, a Munkáspárt, a Magyar Komunista Munkáspárt elnöke a vendégünk. Azt mondta pénteken Egerben, hogy ezen a héten bíróság elé áll a teljes elnökség. Melyik napra vannak beidézve?
Thürmer Gyula: Hát ugye azt mondja, péntek, akkor péntek. Azaz 21-én, ezen a pénteken reggel kilenckor a Székesfehérvári Városi Bíróság tárgyalja első fokon.
Bánó: Terveztek oda valamilyen tüntetést a bírósági épület elé, hogy nyomatékot adjanak annak a nonszensznek, amiről tulajdonképpen ön mindig is beszélt? Hogy hát ilyen alapon, hogy önöket elmarasztalták, azért, mert volt véleményük valamiről, ilyen alapon egyetlen pártelnökséget sem marasztaltak még el.
Thürmer: Így van, így van.
Bánó: Kérdezem, hogy mennek-e oda majd munkáspárti szimpatizánsok, vagy…
Thürmer: Nagyon szervezni sem kell, mert azért hálistennek az emberek tudnak arról, hogy egy ilyen disznóság van. És most nem azt látják, hogy a Munkáspártot bántják, hanem a szabad véleménynyilvánításhoz való jogot akarják lábbal tiporni. Ez pedig nemcsak a Munkáspárt ügye, hanem szerintem minden demokratikusan gondolkodó magyar ember ügye is. De lesznek ott munkáspártiak; hát azért csak kiállnak a vezérkaruk mellett.
Bánó: No most ugye azt mondja, hogy a szabad véleménynyilvánítást akarják ugye eltiporni. Ugye itt arról van szó, hogy önök még korábban politikainak minősítettek egy fővárosi bírósági döntést, ami azért született, mert érvénytelenítették Vajnai Attila korábbi pártalelnök és párttársának a kizárását 2005 júniusában, és úgy foglaltak állást, hogy a bíróság magára vállalta egy politikai vita eldöntését. Most itt tulajdonképpen arról van szó ön szerint, hogy megsértődött a bíróság, és ezt büntetőeljárás formájában juttatja kifejezésre?
Thürmer: Hát hadd fogalmazzak finomabban. Én azt mondanám, hogy vannak Magyarországon olyan politikai tényezők, amelyek sajnálatos módon a bíróságot akarják arra fölhasználni, hogy egy politikai párton elverjék a port.
Bánó: Na de ahhoz, hogy a bíróság elé kerülhessen az ügy, ügyészségi vádemelés kell.
Thürmer: Hát ez az érdekes dolog. Hát az egész volt 2005 nyarán. Tehát a bíróság ítélete számunkra azt jelentette…
Bánó: Mikor indult ez a nyomozás?
Thürmer: Hadd mondjam végig. 2005 nyarán indult el maga a… tehát amikor elmondtuk ezt a dolgot, a följelentés. Az, hogy a bíróság első ítélete azt jelentette, hogy megismételtük a kongresszust, vissza kellett a Vajnaiékat venni, nem tudtunk fölkészülni a választásra. Mikor indult el a nyomozás? 2006 januárjában. 2006 januárja azt jelenti, hogy a választások előtti közvetlen hónapokban. Mikor volt a vádemelés? Azt követően, hogy megvolt a választás, és látták, hogy a Munkáspárt rosszul szerepelt…
Bánó: … na de…
Thürmer: … bele lehet a döglött kutyába rúgni. Hát erről van szó.
Bánó: Értem. De hát azért az nem igazán helytálló mondat, úgy érzem, hogy azt mondja, hogy nem… Hát emiatt nem tudtak fölkészülni a választásra, hogy a Vajnait vissza kellett venni? Hát azért…
Thürmer: Hát ne vicceljen. Ha elvál a feleségétől, és a bíróság visszarakja magának a feleségét, még fél évig kínlódni kell vele.
Bánó: Na de attól még egy választásra fölkészülök. Attól, hogy nem vagyunk beszélő viszonyban…
Thürmer: De hát nem… mert a régi asszonnyal… A régi asszonnyal kell egy ágyba lefeküdni. Hát gondoljon bele…
Bánó: De hát a régi asszonnyal nem találkozok… (Thürmer közbevetésére) De nem fekszek le, kimegyek, és másik szobában alszok.
Thürmer: Hát ha van, de hát ha nem…
Bánó: Ha nem, akkor meg az előszobában alszom…
Thürmer: Arról van szó, ugye…
Bánó: Azért még föl lehet egy választásra készülni.
Thürmer: Egy pártellenzéket helyzetbe hoztak azzal, hogy visszahozták a pártba. Használhatták a mi infrastruktúránkat, telefonunkat, kocsinkat, amit akartak; nyilvánvaló, hogy erőt vettek el a Munkáspártból. És ez önmagában nem lenne érdekes. Az érdekes…
Bánó: Na de miért… bocsánat, ne haragudjon. Miért kellett nekik kocsit adni, meg telefont, meg mindent? Hát visszavették a pártba, Vajnai visszakapta a tagkönyvét, kész. Hát azért önnek már van tapasztalata arról, ha már csak másról nem, a nemzetközi munkásmozgalomból, hogy hogy lehet taccsra tenni párttagokat…
Thürmer: Persze.
Bánó: … miközben a párttagságuk áll, és helyzetben van…
Thürmer: 2005 decemberében ismételten, hivatalosan kizárták őket. Sajnos, ez már késő volt…
Bánó: Fél év nem volt elég a pártnak, hogy rendezze a sorait?
Thürmer: Tényleg ne zavarjuk meg a nézőt a részletekkel. A lényeg a lényeg. A lényeg pedig az, hogy a Munkáspárt nem tudott fölkészülni.
Bánó: Én nem mondtam… én nem zavartam volna meg, ha ön nem mondja azt, hogy nem tudtak fölkészülni Vajnai miatt. Hát az nem igaz.
Thürmer: Ma igazából amiért pénteken ugye bíróság elé állunk, az az, hogy azt mondtuk, hogy ez egy politikai ítélet, politikai pártról, politikai következményekkel. És mi azt mondjuk, hogy Magyarországon van alkotmány, és nem az a lényeg, hogy igazat mondtál, vagy nem igazat, de van jogod a véleményedet elmondani. És tessék megnézni: most olyan helyzetben vagyunk, hogy kit citálnak a bíróság elé? A Munkáspártot. Egy baloldali pártot. A magyar gárdisták meg grasszálnak a Várban. Akármit csinálnak, nem történik velük semmi. Tehát a jobboldal… a szélsőjobboldalra nem ütnek, a baloldalra, a Munkáspártra meg nagyot igyekeznek ütni. Hát ez a rossz.
Bánó: Ahhoz mit szól, hogy Vajnai Attila ennek kapcsán elmondta, hogy hát politikai vita is van önök között, hát az természetes – de amit mond. Hogy ennek a lényege, hogy szerinte, mármint Vajnai Attila szerint egy baloldali párt, így a Munkáspárt, nem segítheti a szélsőjobbal szövetséges Fidesz hatalomrajutását, és nem köthet együttműködési megállapodást olyan szervezettel, mint a Honfoglalás 2000.
Thürmer: Ez egy butaság, ez úgy, ahogy van, butaság, és csak egy dolgot szolgál, hogy elvonja a figyelmet a lényegről. Mert teljesen mindegy, hogy mi volt korábban, meg mi van a Vajnai és a Thürmer között. Ma az a lényeg, hogy Magyarországon bíróság elé állítanak egy teljes párt teljes vezetését csak azért, mert szabadon élt az alkotmányban biztosított jogával. És senkivel ezt nem tették meg. Tehát húsz év alatt itt rengetegen szidták már a bíróságot, a legcsúnyábbakat összehordták a bíróságról, és olvassa el az Élet és Irodalomban Vásárhelyi Mária cikkét, benne van, hogy ezerszer mondtak csúnyát a bíróságról; de soha, leszámítva a Munkáspártot, még nem vontak felelősségre. Abszurdum.
Bánó: De gondoljon bele, hogy hát azért – és remélem, hogy nem… már másodszor mondom ma reggel, hogy nem bántódik meg, hogy – már nem ön, előbb Járai Zsigmonddal is volt egy ilyen szófordulatom – hogy azért annyira nem tényezők önök, már bocsánat. Hiszen már… hiszen nem tudnak a rendszerváltás óta bekerülni a parlamentbe. Hogy pont a Munkáspárton kelljen ezt a dolgot elővenni. Énszámomra is érthetetlen, csak nem érzem azt, hogy olyan nagy jelentősége volna.
Thürmer: Tudja, miben különbözünk mi az összes párttól, aki ma a nagypolitikában benne van? Hogy nem loptunk, nem csaltunk, nem korrumpálódtunk. Ha a két kezemet megnézi, ehhez nem kötődik semmi. Ez tiszta. Na most ez a tisztaság ma óriási politikai erő, és ezt akarják bennünk elfojtani.
Bánó: Köszönöm szépen.
|