A plébánost támogatja a magyar származású brit állampolgárságú, Jean-Marie Wenckheim-Dickens grófnő is, aki férje halála után Magyarországra költözött. Családja 1944 nyarán hagyta el a dobozi kastélyt, amelyből később általános iskola lett.
A párizsi újság a falu egy a plébánost támogató lakóját idézve úgy véli: a vörös csillag körüli vita a jéghegy csúcsa, amely mögött szociális problémák húzódnak. Míg a magyarok 23 százaléka, a polgármester szerint a doboziak több mint kétharmada visszasírja a kommunista rezsimet, amikor még mindenkinek volt munkája, lakása és perspektívája. A "tényleg nem túl vidám településen, amelyet egy törmelékkel teli patak szel át" a lakosság több mint fele munkanélküli - hangsúlyozza a lap.
A volt kommunisták által vezetett kis Moszkvának is becézett község lakóinak egy része a Le Figaro szerint tart a polgármestertől, akit senki nem mer kritizálni, valamint az a hír is járja, hogy a jobboldalra szavazó nyugdíjasok nem kapnak meg bizonyos szociális támogatásokat. A kocsmában megkérdezett kamionsofőröket és nyugdíjasokat ugyanakkor nem érdekli különösebben a vörös csillag. "Ha népszavazást tartanának, a csillag maradna, a plébános pedig menne!" - állította egyikük a francia lapnak. (MTI)
Fakuló vörös csillag Dobozon
Népszabadság • B. Papp László • 2006. május 9.
Sok vihart kavart már a Békéscsaba melletti Dobozon a szovjet katonai obeliszk, csúcsán az ötágú vörös csillaggal. Vasárnap a Le Figaro című francia napilap cikkében az emlékmű miatt Dobozt kis Moszkvaként említették.
- Nézzen oda, mennyi vörös szegfű virít a szovjet csillag alatt! A világháborúban elesett magyar katonák emlékére állított szobor talapzatán egy szál virágot sem látni, pedig az én nagyapám is megérdemelné a tiszteletet - mondja a dobozi főutcán a közértből az idősek otthona felé lépegető Nagy Ferenc.
A község református lelkipásztora négy évvel ezelőtt tiltott önkényuralmi jelkép használata és közokirat-hamisítás miatt feljelentette a falu polgármesterét és jegyzőjét, amiért azok egy katonai jegyzékre és az emberekben a szocializmus iránt táplált nosztalgiára hivatkozva kiálltak az emlékmű megtartása mellett. Bűncselekmény hiánya miatt a rendőrség megtagadta a nyomozást, a lelkész panaszát az ügyészség is elutasította.
A lelkész - Balogh Lajos Barna - ma azt mondja: családját számtalan támadás érte amiatt, mert harcolt az ellen, hogy a templom és az iskola közelében továbbra is ott álljon a sokakban a terror éveit felidéző vörös csillag.
Szatmári János, a falu polgármestere 1980 óta vezeti a települést. Azt mondja: nem is annyira vörös az a csillag, mint inkább barna, egyébként is ráférne lassan a felújítás. Aztán gyorsan hozzáteszi: a közeljövőben biztos nem fogja kezdeményezni az emlékhely rekonstrukcióját, mert nem szeretné a konfliktusokat újraéleszteni. A polgármester szerint a községben már senki sem foglalkozik a vörös csillaggal, amely egy Oroszországgal és Ukrajnával kötött kétoldalú nemzetközi szerződés értelmében egyébként sem esik az önkényuralmi jelképekről szóló törvény hatálya alá. Úgy véli: diplomáciai bonyodalmakat okozna, ha lebontanák.
A község református lelkésze levéltári dokumentumokra hivatkozva kitart korábbi álláspontja mellett: a dobozi vörös csillag szabálytalanul került bele a katonai emlékhelyek megőrzéséről és rendben tartásáról szóló megállapodásba. Balogh Lajos Barna ugyanakkor azt mondja: ha a faluban mindenkinek jó az, hogy Doboz egy szovjet emlékműről válik ismertté, akkor immár ő sem harcol ellene - majd az utókor igazságot szolgáltat.
A "hős felszabadító szovjet hadseregnek" állított oszlopon a vörös csillagot egyébként most csak az látja, aki megáll az emlékmű talapzatánál, amúgy zöldülő faágak és egy magas gesztenyefa virágai takarják el a járókelők szeme elől.