A Kádár János Baráti Kör alapszabálya
2007.02.03. 16:21
Az alábbiakban közöljük a baráti kör 1997-es alapszabályát.
A Kádár János Baráti Kör Alapszabálya
I. Bevezető rendelkezések
1. A társadalmi szervezet neve: Kádár János Baráti Kör /a továbbiakban Kör/. Betűjele: KJBK 2. A Kör a Magyar Köztársaság Alkotmányát és alkotmányos rendelkezéseit tiszteletben tartó, pártoktól független,önálló országos non-profit civil társadalmi egyesület. 3. A Kör jogi személy. 4. A Kör székhelye: Budapest címe: 1037 Budapest, Naszád út 22509/4 hrsz.
5. A Kör célja Kádár János emberi, államférfiúi értékeinek, emlékeinek gyűjtése, tanulmányozása, ápolása és közreadása. A Kör működése keretében előirányozza: - Kádár János életéhez, tevékenységéhez, a szocializmus történelmi korszakához kapcsolódó valósághű dokumentáció összegyűjtését,rendezését és alkalmankénti közreadását. - Ebben a keretben önálló könyvtár, és emlékmúzeum létesítését. - Publikációs lehetőségek megteremtését, tájékoztatók kiadását. - Megemlékezések, előadások, kiállítások, pályázatok, versenyek rendezését. - Klubszerű összejövetelek rendszeres szervezését. 6. A Kör munkacsoportokat hoz létre a feladatok tervezésére, szervezésére, végrehajtására. 7. A Kör általános képviselője a szervezet elnöke. 8. A Kör megalakulásának időpontja: 1997. május 26., Kádár János születésének 85. évfordulója.
II. A Kör Tagsága
1. A Kör tagja lehet minden 16. életévét betöltött magyar állampolgár, amennyiben: - Egyetért a Kör céljaival. - Elfogadja annak alapszabályát. - Fizeti a tagdíjat. A Körnek jogi személyek is tagjai lehetnek 2. A tagot belépési nyilatkozat alapján az elnökség, vagy a területi szervezet veszi fel. 3. A tag jogai: a, Küldöttközgyűlésen és a Kör gyűlésein, rendezvényein részvételi illetve szavazati joggal rendelkezik. b, A Kör bármely tisztségére megválasztható. c, A Kör szerveihez és tisztségviselőihez javaslatokat, indítványokat terjeszthet elő. d, A Kör bármely szervének határozata ellen panasszal fordulhat az elnökséghez ill. a küldöttközgyűléshez 4. A tag kötelességei: - Lehetőség szerint vegyen részt a Kör munkájában - A Körben önként vállalt feladatait,valamint a kapott megbízást legjobb tudása szerint végezze el. - Fizesse a tagdíjat. 5. A tagság megszűnik: - Kilépéssel - A tag halálával - Törléssel 6. A tag törlését a területi szervezet indítványa alapján az országos elnökség rendelheti el. Törölni kell az egyesületből azt a tagot, aki az alapszabállyal ellentétes tevékenységet folytat, vagy Önhibájából tartósan elmulasztja a tagdíj fizetését. Igazolt szociális helyzet esetén a tagsági díj fizetésétől el lehet tekinteni. A törlés ellen a küldöttközgyűléshez fellebbezni lehet, amelynek döntéséig a tagsági jog gyakorlása szünetel. 7. Pártoló tag lehet, aki nem tud részt venni a Kör szervezeti tevékenységében. Tisztségre nem választható, a döntésben nem vehet részt. A Kör munkáját anyagilag vagy egyéb módon támogathatja.
III. A Kör szervezeti felépítése, A testületekre vonatkozó közös szabályok.
1. A Kádár János Baráti Kör szervei: - Küldöttközgyűlés - Elnökség - Ellenőrző bizottság - Területi szervezetek 2. A kör szervei ügyrendjüket, munkatervüket maguk határozzák meg. A testület üléseiről jegyzőkönyvet kell vezetni. 3. A testület határozatait nyílt szavazással, egyszerű szótöbbséggel hozza, kivétel a küldöttközgyűlés feloszlatást, egyesülést, szétválást kimondó határozata. Szavazategyenlőség esetén az elnök szava dönt. 4. A testület határozatait írásba kell foglalni, és az érintettekkel is írásban kell közölni. A határozattal egyet nem értő tag igényelheti különvéleményének jegyzőkönyvben történő rögzítését. 5. A testület határozatképes, ha az ülésen tagjainak több mint fele jelen van. 6. A Kör egésze nevében indítványok, javaslatok megtételére, állásfoglalások meghozatalára a küldöttközgyűlés vagy az elnökség jogosult.
IV. A Kör területi szervezetei
1. A Kör tagjai területi szervezeteket hozhatnak létre. 2. Területi szervezet 5 taggal közigazgatási egységenként /megye, város, kerület, község/ alakítható. A területi szervezet legalább 3-3 fő részvételével csoportokat hozhat létre. 3. A területi szervezet létrehozásának szándékát a kezdeményezők bejelentik az elnökségnek. 4. A területi szervezet létrehozását az elnökség határozattal veszi tudomásul. 5. A területi szervezet tagjai sorából elnököt és elnökhelyettest választ. 6. A területi szervezetek öntevékenyen dolgoznak a Kör programjának megvalósításáért.
V. Küldöttközgyűlés
1. A Kör legfelsőbb szerve a küldöttközgyűlés. 2. A küldöttközgyűlést legalább évente egyszer össze kell hívni. 3. A küldöttközgyűlésre a területi szervezetek minden 10 tag után 1 küldöttet jogosultak delegálni. 4. A küldöttközgyűlés határozatképes, ha a küldöttek több mint fele jelen van. A határozatlanképtelenség miatt megismételt küldöttközgyűlés - az eredeti napirend szerinti ügyekben - a résztvevők számára tekintet nélkül határozatképes. 5. A küldöttközgyűlés rendkívüli ülését az elnökség bármikor összehívhatja. 6. A küldöttközgyűlést össze kell hívni, ha a, a Kör tagjainak vagy a területi szervezetek egyharmada kéri, b, azt a bíróság elrendeli. 7. A küldöttközgyűlés kizárólagos hatásköre: - Az alapszabály megállapítása, módosítása, a tagdíj mértékének megállapítása, tevékenysége alapjainak meghatározása. - A Kör 9 tagú elnökségének /elnök, 3 alelnök, titkár, 4 elnökségi tag/, a 3 fős ellenőrző bizottságnak /elnök, 2 tag/ megválasztása és felmentése - Döntés más társadalmi szervezettel való egyesülésről, illetve az egyesület szétválásáról vagy megszűnéséről - az elnök beszámolójának megvitatása, annak elfogadása - Az éves költségvetés, valamint annak teljesítéséről előterjesztett beszámoló elfogadása - A tagok részéről benyújtott panaszok és fellebbezések elbírálása - A Kör megszűnése esetén döntés vagyonának hovafordításáról - Döntés mindazon ügyekben, amelyeket a jogszabály hatáskörébe utal.
VI. Az elnökség és az ellenőrző bizottság
1. Az elnökség a küldöttközgyűlés két ülése között a Kör vezető és egyben képviseleti szerve: - Ellátja az alapszabályban meghatározott feladatait - Gondoskodik a küldöttközgyűlés határozatainak végrehajtásáról - Irányítja a Kör tevékenységét - Dönt a Kör vagyonának felhasználásáról - Segíti és összehangolja a területi szervezetek munkáját - Gondoskodik a küldöttközgyűlés összehívásáról - Dönt mindazon kérdésekben, amelyeket jogszabály, vagy az alapszabály nem utal a küldöttközgyűlés kizárólagos hatáskörébe. 2. Az elnökség üléseit szükség szerint, de legalább félévenként össze kell hívni. Az elnökség tagjai soraiból kijelölheti a Kör szóvivőjét. 3. Az elnökség tagjai: - Elnök - Három alelnök - Titkár - Négy elnökségi tag 4. A kör elnöke: - Ellátja a Kör törvényes képviseletét - Összehívja és levezeti az elnökség üléseit - Levezeti a küldöttközgyűlés üléseit - Biztosítja a Kör törvény, illetve alapszabály szerinti működését - Beszámol az elnökségnek a Kör ügyeinek két ülés közötti időszakban történő ellátásáról és az általa tett intézkedésekről - Utalványozási és aláírási joggal rendelkezik. 5. Az ügyvezető alelnök: - Az elnök általános helyettese - Az elnökség ülései között folyamatosan intézi a Kör ügyeit, És irányítja az ügyvezetést - Előkészíti az elnökség és a küldöttközgyűlés üléseit, gondoskodik a határozatok végrehajtásáról - Tevékenységéről beszámol az elnökségnek - Utalványozási és aláírási joggal rendelkezik 6. A társadalmi alelnök: - Kapcsolatot tart társadalmi szervezetekkel, személyekkel, szervezi, irányítja az együttműködést - Szervezi a klubfoglalkozásokat - Tevékenységéről beszámol az elnökségnek 7. A gazdasági alelnök: - Szervezi és irányítja a Kör gazdasági tevékenységét - Gondoskodik a jogszabályokban előírt adatszolgáltatási kötelezettségek teljesítéséről, a Kör könyveinek és nyilvántartásainak vezetéséről - Tevékenységéről beszámol az elnökségnek, küldöttközgyűlésnek - Utalványozási és aláírási joggal rendelkezik - Elkészíti az éves költségvetési tervezetet. 8. Az utalványozási jog csak együttesen gyakorolható, úgy, hogy első helyen az elnök vagy a gazdasági alelnök, második helyen pedig bármelyik alelnök aláírhat 9. A titkár: - Nyilvántartja és rendszerezi a Kör szervezeti anyagait, vagyontárgyait - Irányítja, vezeti az ügyintézést - Gondoskodik arról, hogy az ülésekről jegyzőkönyv készüljön. 10. Az elnökségi tagok: - Részt vesznek az elnökség ülésein, a döntések előkészítésében, meghozatalában - Ellátja a testület által rájuk bízott feladatokat és a területi szervezetek munkájának segítését 11. Az ellenőrző bizottság - Ellenőrzi a Kör gazdálkodását és gazdasági tevékenységét - Ellenőrzi a Kör költségvetését és mérlegét - Beszámol a küldöttközgyűlésnek - Indítványozhatja az elnökségnek a rendkívüli közgyűlés /küldöttközgyűlés/ összehívását 12. Az ellenőrző bizottság tagjai -egyébként tagsági jogaik sérelme nélkül- a Körben más tisztséget nem tölthetnek be
VII. A Kör gazdálkodása
1. A Kör a hatályos pénzügyi, számviteli törvények, és jogszabályok szerint gazdálkodik Működésének anyagi alapjait a tagok által befizetett tagdíj, valamint a magánszemélyektől, és jogi személyektől elfogadott felajánlások, hozzájárulások képzik. 2. A Kör -anyagi feltételeinek biztosítása érdekében- nem folytat vállalkozási tevékenységet.
VIII. A Kör megszűnése
1. A Kör megszűnik: - A küldöttközgyűlés kétharmados többséggel hozott feloszlást kimondó határozata - Egyesülést kimondó határozata - A bíróság feloszlató vagy megszűnését megállapító végzése alapján 2. A Kör megszűnése esetén a vagyon hovafordításáról a küldöttközgyűlés dönt. Ilyen döntés hiányában szociális célra fordítandó a nyilvánosság bevonásával.
IX.
A jelen alapszabályt a Kádár János Baráti Kör közgyűlése 1997. május 26.-án fogadta el. Rendelkezései a bírósági bejegyzés napjától lépnek hatályba.
|