Nyomozzanak addig, amíg meg nem találják a kádári sírgyalázókat
2008.03.11. 19:20
Kádár János azért nem akárki volt, hanem a XX. század egyik legnépszerűbb politikusa. Ezt tudja a hatalom, azért próbálják ezt az egész ügyet elkenni. Közben az embereknek eszükbe jut, hogy jobban éltek a kádári időkben. Ezt pontosan tudja a kormány, és nem akarja, hogy az emberek emlékezzenek a szocializmusra, Kádár Jánosra meg konkrétan ne emlékezzenek – mondta Thürmer Gyula Jakupcsek Gabriellának 2007. december 3-án a Mokkában.
Jakupcsek Gabriella: Hát lezárták a nyomozást a Kádár-sír májusi meggyalázása ügyében. Ugye a budapesti rendőrfőkapitányság azért szüntette meg az eljárást, mert nem tudták felderíteni az elkövetőket, és a nyomozás folytatásától sem vártak már eredményt, úgyhogy a Magyar Kommunista Párt Takács Albert igazságügyi és rendészeti miniszterhez fordult a nyomozás folytatása érdekében. Thürmer Gyula elnök a vendégem, jó reggelt kívánok.
Thürmer Gyula: Jó reggelt kívánok.
Jakupcsek: Mit várnak? Tehát hogy mi történhet? Hogyha nem találták meg, akkor ha most önök kérik, attól nem lesznek hatékonyabbak.
Thürmer: Azért azt nem tudom, hogy kellő hatékonysággal nyomoztak-e; mi olvastunk egy papírt. Azt megértem, hogy az illetékes rendőrfőnök úgy dönt, hogy nincs kedve tovább nyomozni. Van rá jogi lehetőség, pont. De hát van belügyminiszter, van igazságügy-miniszter, van minden. Én azt mondom, hogy a politikának kell számolni azzal, hogy azért Magyarországon erre a hírre sokan fölkapták a fejüket. Hát nyomozzanak addig, amíg meg nem találják.
Jakupcsek: Miért gondolják, hogy… most tényleg… miért gondolják azt, hogy Kádár János még mindig ekkora politikai tényező?
Thürmer: Hát pontosan azért, mert leállították a nyomozást. És az egész ügy, ami itten május óta folyik – hát nézze meg, hogy három nap alatt visszaföldelték Kádár Jánost… magas szinten…
Jakupcsek: Ön úgy gondolja, hogy ez politikai ügy?
Thürmer: Hát hogyne, hát ne vicceljen már. Hát Kádár János azért nem akárki volt, hanem a XX. század egyik legnépszerűbb politikusa. És ezt pontosan tudja a hatalom és tudja a kormány is. Azért próbálják ezt az egész ügyet elkenni.
Jakupcsek: Jó, de miért érdekük ez, azt mondja meg nekem. Tehát miért gondolja azt, hogy érdekük volt az, hogy hamar visszaállítsák a sírt eredeti állapotába? Miért volt érdekük, hogy ne önök állítsák vissza, miért érdekük, hogy lezárják a nyomozást? Alapvetően ennek vannak jogi lépései, tehát hogy mikor lehet lezárni a nyomozást, ha nincs eredmény…
Thürmer: Hát ugye azért, mert eltelt húsz év. És ugye az emberek azt látják, hogy húsz év óta itt kínlódunk, és egyre rosszabb lesz. És természetesen ebben a helyzetben eszükbe jut, hogy hát a kádári húsz-harminc esztendőben meg jobban éltek az elődeink, a szüleink. És ezt pontosan tudja a kormány, és nem akarja, hogy az emberek emlékezzenek se a szocializmusra, és Kádár Jánosra meg konkrétan ne emlékezzenek…
Jakupcsek: Ezt meg is fordíthatnám. Hát hogyha ez így lenne, hogy politikai ügy, akkor az volna az érdekük, hogy minél hamarabb eredményt produkáljanak, minél hamarabb az ügyet lezárják, és elfelejtsék. Hisz akkor ön most nem tudna itt ülni, és erről beszélgetni velem, nem?
Thürmer: Hát nosza, rajta, itt a lehetőség. Hát dönthet az ügyész is, a rendészeti miniszter is utasíthatja a rendőrséget, hogy folytassák a nyomozást. Hát az egész ügy ugye úgy kezdődött, hogy az éjszaka kellős közepén egy fémkoporsót föltörtek. Hát most ne mondja nekem senki, hogy ezt nem hallották, nem látták, nincs semmilyen nyoma. Valószínűleg van, tovább kell folytatni. Hát ha találnak egy délkelet-ázsiai hullát, és abban az ügyben nem folytatják a nyomozást, egye fene. De hát Kádár János ügyében, azt gondolom, hogy folytatni kell.
Jakupcsek: Mi lenne az ön számára a megnyugtató? Hogyha meddig folytatnák az ügyet? Tehát meddig kéne életben tartani magát az ügyet?
Thürmer: Mi a kezdet kezdetén azt tanácsoltuk a rendőrségnek, hogy pontosan határozza meg, hogy mit akar keresni. Ugye a kezdet kezdetén az volt a feltételezés, hogy fasiszta suhancok törték szét a Kádár-sírt. Na most ugye nem láttak se suhancokat, fasisztákat meg pláne nem, ez a tény pedig elment. Hát valami oka van. Hát akkor a politikában kell keresni. Nem suhancokat kell keresni, hanem azt az embert kell megtalálni, akinek a kezében a csákány volt. Azt meg főleg meg kéne találni, aki mögötte állt, és biztatta, hogy öregem, törd fel a koporsót.
Jakupcsek: No hát, azért ez egy nehéz kérdés. Akkor nézzük meg, hogy ön például melyik oldalon keresné az elkövetőket?
Thürmer: Hát állítólag a rendőrség független. Állítólag az ügyészség független. Hát tessék szíves lenni akkor független ügyészségként, független rendőrségként, politikamentesen föltárni az igazságot. Politika ebben csak annyi van, hogy ne tessék már bosszantani az embereket. Hát Magyarországon annyi minden gondunk, problémánk van. Akkor most minek kell a népet azzal bosszantani, hogy leállítom a nyomozást? Hát nyomozzanak szépen csendben tovább…
Jakupcsek: Ön ezzel most azt mondja, hogy a politika visszafogja a nyomozást? Hogy gesztusértékű lenne, hogy ha tovább…
Thürmer: Én azt mondom, hogy a politikusok kezében van lehetőség ma úgy dönteni, hogy a nyomozást tovább folytatják. Magának a rendőrségnek… nem tudom, ki volt az a rendőrfőnök, aki így döntött, lehet, hogy nincs lehetősége. De van a miniszternek, van a miniszterelnöknek, akárkinek. Döntsenek így.
Jakupcsek: Arra én nem kaptam választ, azért most azt tényleg… még egyszer akkor nekifutok…
Thürmer: Fussunk neki.
Jakupcsek: … hogy melyik oldalról keresné az elkövetőket?
Thürmer: Én azt gondolom, hogy politikai ügy. Kádár János politikus volt, nyilván nem azért nyitották föl a sírját, hogy kivegyenek belőle valamit, mert nem volt ott semmi. Ez a verzió is megszűnt. Tehát ha nem fasiszta suhancok, nem anyagi érdekből rombolták szét a sírt, akkor valószínűleg politikai oka van. Nem én vagyok a rendőrfőnök, ha majd leszek, akkor válaszolok erre a kérdésre. Most azt gondolom, hogy a politika terén kellene a bűnözőket megtalálni.
Jakupcsek: Azt teljes mértékig kizárja, hogy esetleg olyan elkövetők voltak, akik szerették volna birtokolni Kádár János hamvait?
Thürmer: Hát volt ilyen verzió is, de én nem ismerek ilyen embereket, akik neves emberek csontjait gyűjtögetnék. Tehát ha az elmúlt húsz év gyakorlatából egyetlen egyet föl tud a rendőrség mutatni, akkor azt mondom, hogy lehet, hogy igaz. De hát nincsenek ilyen ügyek.
Jakupcsek: Jó, hát csak arra gondoltam, hogy most az árveréseken a Kádár-hagyatékból előkerült tárgyaknak elég magas az ára. Tehát arra gondoltam, hogy hátha ez… ebben van valami összefüggés.
Thürmer: Magában a sírban nem volt, és arra még nem volt példa, hogy csontokat árverezzenek…
Jakupcsek: Jó. Takács Albertnek írt egy levelet, erre várnak most egy választ, igaz?
Thürmer: Én azt gondolom, hogy miniszter úrnak nem kéne harminc napra hivatkozni, hogy ez a törvényes határidő, hanem mondjuk foghatná a tollat, és írhatna ma.
Jakupcsek: Jó. Meglátjuk, hogy mi lesz. Köszönöm szépen, hogy itt volt.
Thürmer: Köszönöm én is.
Jakupcsek: Thürmer Gyula volt a vendégünk.
|