Semmi sem magyar már Magyarországon: a bankok, a gyárak, lassan a föld sem
2007.05.14. 17:18
Ha én lennék a Gyurcsány helyében, azt mondanám a Barrosonak, aki most itt volt, ide figyelj. Itt volt az ötvenedik évforduló, kinek csináltuk a rendszerváltást? Nektek csináltuk. Ki szerezte meg a magyar piacokat? Ti szereztétek meg. Akkor, mondjuk, járuljatok ahhoz hozzá, hogy az eurót úgy vezessük be, hogy ne kelljen a költségvetésből fizetni. Az Európai Unió haszonélvező Magyarországon, mi meg nyaljuk a feneküket, ahelyett, hogy azt mondanánk nekik, hogy a ti érdeketekben csináltuk, és nem vagytok hajlandók fizetni. Az Európai Unió, a multinacionális tőke alapvető érdeke a magyar kapitalizmus, ő húz belőle hasznot. Nézzen körül, hát semmi nem magyar Magyarországon. A bankok, a gyárak, lassan a föld sem. A népszavazás is egy lehetőség – mondta Thürmer 2006. október 27-én.
Thürmer Gyula (Napkelte adása, 2006. okt. 27)
Orosz József: Vendégünk Thürmer Gyula, a Munkáspárt elnöke. Jó reggelt kívánok.
Thürmer Gyula: Jó reggelt kívánok.
Orosz: Thürmer úr, másfél… bocsánat, egy nappal ezelőtt az önök alelnöke, Székely Péter még úgy nyilatkozott, hogy – szó szerint idézem őt – „ha a Fidesz elmagyarázza, hogy mit ért pontosan a népszavazás alatt, akkor rendben van, támogatjuk, de én nem tudom megítélni, hogy ez milyen formában realizálódhat”. Idézet vége Székely Pétertől. Egy nap elteltével az önök számára pontosan érthető, hogy mit támogatnak?
Thürmer: Természetesen érthető. Mindenekelőtt szeretném leszögezni, hogy a Munkáspárt nem pártokat támogat, a Munkáspárt nem szövetségese a Fidesznek. Mi több, azt gondolom hogy most nagyon kellemetlen politikai helyzetben vagyunk, mert a Fidesz orrba-szájba kommunistázik, és november 4-ből európai ünnepet akar faragni.
Orosz: A kommunisták áldozatainak napját.
Thürmer: Igen. Ezért éppenhogy nagy bátorság a részünkről, hogy azt mondjuk, hogy függetlenül attól, hogy ki tesz egy ilyen javaslatot, népszavazásra szükség van. A mi véleményünk az, hogy a Gyurcsány-kormány programja rossz, veszélyes, munkásellenes, népellenes, nemzetellenes. Hajlandók vagyunk mindent megtenni ennek a megakadályozására.
Orosz: Igen. De az a hét pont, ami szerepel a leendő népszavazáson, illetve hát kérdés, hogy ez mind megállja-e alkotmányosan a helyét vagy nem – szóval ezt a hét pontot önök értik pontosan, hogy mihez szeretnék adni a támogatásukat?
Thürmer: Alapvető szociális kérdésekről van szó. Ezeknek a kérdéseknek a nagy részét a Munkáspárt is előkészítette, és lehet, hogyha Fidesz nem terjeszti be, akkor beterjesztettük volna mi. A kórházak ügye olyannyira a szívünkhöz közel áll, hogy két évvel ezelőtt a Munkáspárt kezdeményezett ebben népszavazást. Azt gondoljuk hogy például a kórházügyben…
Orosz: Lett belőle egy eredménytelen referendum.
Thürmer: Azért nem eredménytelen, mert majdnem kétmillió ember azt mondta, hogy ne adják el a kórházakat.
Orosz: Jogilag eredménytelen, az egy más dolog, hogy mennyien szavaztak.
Thürmer: Igen, de azóta hálistennek nem zártak be kórházakat, sikerült megfékezni. Most azt gondoljuk, hogy van két év konkrét tapasztalat, látjuk azt, hogy a kormány tűzön-vízen keresztül akarja verni a programját. Ebben a helyzetben ugye nincs más. Ha nem akarjuk azt, amiről az előbb Fodor úrral beszéltek, hogy az utcán legyenek az emberek, akkor tessék élni az alkotmányos lehetőséggel. A népszavazás, a nép megkérdezése a legtisztességesebb lehetőség. Kérdezzük meg az embereket.
Orosz: Maradjon minden úgy az egészségügyben például, ahogy eddig?
Thürmer: Nézze. Mi változást akarunk, és korszerűsítést akarunk. A vita nem ebben van.
Orosz: Hogyan?
Thürmer: A vita nem ebben van, a vita abban van, hogy ki fizeti meg a korszerűsítés árát. Szerintünk négy tényező fizetheti meg. Mondjuk az Európai Unió, átrakhatjuk a szomszédainkra, fizethet a magyar tőkés, meg fizethet a kisember. Mit látunk? A magyar tőkés nem hajlandó osztozni ezekben a költségekben. Mindent átrak a kisemberre.
Orosz: Nem-e?
Thürmer: Az Európai Uniót nem hajlandó megkeresni Gyurcsány…
Orosz: Az új adójogszabályok – ne haragudjon – legalább annyira érintik őket is, ahogy ön fogalmaz, a magyar tőkét. Csak hogy egy példát említsek, a győri Audi jelentette be, hogy fölhagy a fejlesztéseivel, ha rájuk is vonatkozni fog az új adójogszabály…
Thürmer: A győri Audi nem magyar tőke, a győri Audi multinacionális tőke. A multinacionális tőke most elkezdi fenyegetni a magyar kormányt, hogy tessék szíves lenni keresztülverni a magyar kisemberen azt, amire megbíztunk benneteket. Namost, itt ez a kormánypolitika nem jó, mert azt mondom, hogy számomra sokkal fontosabb a magyar munkás, a magyar ápolónő, a magyar trafikos, a magyar kis- és középvállalkozó. Őt kellene támogatni. Sőt az Európai Unió.
Orosz: Szóval akkor ki fizesse… Az Európai Unió fizesse meg?
Thürmer: Ha én lennék a Gyurcsány helyében, azt mondanám a Barrosonak, aki most itt volt, ide figyelj. Itt volt az ötvenedik évforduló, kinek csináltuk a rendszerváltást? Nektek csináltuk. Ki szerezte meg a magyar piacokat? Ti szereztétek meg. Akkor, mondjuk, járuljatok ahhoz hozzá, hogy az eurót úgy vezessük be, hogy ne kelljenek a költségvetés…
Orosz: Az Uniónak csináltunk rendszerváltást, mondja ezt Gyurcsány Ferenc?
Thürmer: Hát persze. Mondja meg.
Orosz: Tényleg?
Thürmer: Az Európai Unió haszonélvező Magyarországon, mi meg nyaljuk a feneküket, ahelyett, hogy azt mondanánk nekik, hogy a ti érdeketekben csináltuk, és nem vagytok hajlandók fizetni.
Orosz: Nagy Imrét ’89. június 16-án az Európai Uniónak – nem is volt – temettük újra? Alkotmányos forradalmat az Európai Unió kedvéért csináltunk?
Thürmer: Az Európai Unió, a multinacionális tőke alapvető érdeke a magyar kapitalizmus, ő húz belőle hasznot. Nézzen körül, hát semmi nem magyar Magyarországon. A bankok, a gyárak, lassan a föld sem. A népszavazás is egy lehetőség.
Orosz: Hát akkor miért vesz kínai szemüvegtokot? Hát van magyar szemüvegtok is.
Thürmer: Hála a jó Istennek, hogy ez nem multinacionális.
Orosz: Mert olcsóbb.
Thürmer: Nem multinacionális.
Orosz: Ezt honnan tudja? A kínai szemüvegtok nem multinacionális?
Thürmer: Nem, ráadásul ezt Kínában vettem. De a dolog lényege az, hogy nem lehet a kormány politikáját…
Orosz: Miért nem vesz itthon egy olcsót?
Thürmer: … csak a multinacionálisok érdekeire szolgálni és nem lehet csak a kisemberre rá. Most a kormányt nem hatja meg sem az utcai tüntetés, nem hatja meg az sem…
Orosz: Thürmer úr, hát támogassa…
Thürmer: Mit támogassak?
Orosz: Támogassa a magyar kisembert, vegyen magyar maszektól szemüvegtokot.
Thürmer: Rendben, kimegyek az utcára, és veszek tízet. De a kormánynak a lehetősége sokkal nagyobb a magyar kis- és középvállalkozók támogatására, mint az enyém. Mert az az adópolitika, amit ma folytatnak, a multit nem vágja haza, de a magyar gyárakat meg hazavágja. Ez a bűn benne, és a magyar értelmiséget is tönkreteszi. Azért mondjuk itt nem csak a Munkáspárt hagyományos rétegéről, a munkásról van szó. Mi nem támogatjuk a Fideszt, nem vagyunk a szövetségesei, de azt mondjuk, hogy egy rossz politikát meg kell akadályozni. Ha máshogy nem tudjuk, akkor legyen népszavazás. Ezért vagyunk mi is a népszavazás mellett.
Orosz: Akkor legközelebb, ha jön, engedelmével megnézzük azt a tíz magyar szemüvegtokot.
Thürmer: Rendben van. Ide kiteszem magának.
Orosz: Köszönöm. Minden jót.
Thürmer: Minden jót.
|