Vajnai-interjúk : Esélyt a baloldali politikának! Vajnai-reakció a Magyar Hírlap Thürmer-interjújára |
Esélyt a baloldali politikának! Vajnai-reakció a Magyar Hírlap Thürmer-interjújára
2008.07.23. 17:27
A Magyar Hírlap 2008. május 16-án leközölte Vajnai Attila válaszát a Thürmer Gyulával megjelent interjúval kapcsolatban. Pontosabban a válasz egy részét. A közismerten jobboldali újság szerkesztői ugyanis minden előzetes egyeztetés nélkül cenzúrázták a válasz fontos mondatait, a Munkáspárt 2006 célkitűzéseit tartalmazó és a Fideszt bíráló megállapítások egy részét. A baloldali politikától annyira tartanak a "demokrácia bajnokai", hogy még az írás címét is megváltoztatták! Az MMP 2006 természetesen az eredeti címmel, a teljes választ publikálja. Így minden olvasó eldöntheti, hogy milyen kritikától félnek a Magyar Hírlapban.
Esélyt a baloldali politikának! Reakció a Magyar Hírlap interjújára
A Fidesz kedvenc „kommunistája” Thürmer Gyula terjengős mélyinterjúban fejthette ki álláspontját a politikai helyzetről és többek között Orbán Viktor „nagyszerű ötletéről”, az „új többségről”. Ebben semmi meglepő sincs, hiszen korábban az elnök úr a Magyar Nemzetben nyilatkozott arról, hogy intézményesíteni kell az MKMP, a Fidesz és a KDNP között kialakult együttműködést.
Sajnálatos azonban, hogy az MSZP-től balra álló erők összefogása miatti aggódás arra ösztönözte a riport készítőjét, hogy „választási paktumnak” minősítse a Munkáspárt 2006 és a Magyarországi Szociáldemokrata Párt között létrejött megállapodást, amit Thürmer sietett a nagytőkével kötött szövetségnek minősíteni. Az interjúban olyan valótlan állítások láttak napvilágot, amelyek miatt szükséges reagálni ezekre a támadásokra.
A Munkáspárt 2006 tagjai és vezetői soha nem akarták kiszolgáltatni más pártnak mozgalmunkat, és annak gyengítése sem célunk. Thürmer elnöksége alatt a párt egyre gyorsuló ütemben vesztette el a szavazók támogatását, és csökkent a párt taglétszáma is. Éppen ő volt az, aki a pártnak a 2004-es EP választáson elszenvedett kudarca miatt a párton belül ellenségeket próbált kreálni, hogy elterelje a figyelmet a kudarcról. A bíróság jogerős ítéletben megsemmisítette a törvénysértő kizárásokat, de az együttműködési javaslatunkat elutasítva Thürmer nem állította helyre a törvényes állapotokat. Ezért kellett megújítani és újjászervezni a pártot Magyarországi Munkáspárt 2006 néven.
A Munkáspárt 2006 az újjászervezés óta a párt egységének helyreállításán dolgozik, és mindent elkövetünk a neoliberális politikát elutasító baloldali erők összefogásáért. Munkánk minden nehézség ellenére sikerekkel jár, így más szervezetek számára is nyitott megállapodást kötöttünk a Magyarországi Szociáldemokrata Párttal, hogy a baloldali, szociáldemokrata, humanista és környezetvédő értékeket közösen képviseljük az előttünk álló választásokon is.
A Munkáspárt 2006 szerint a legjobb szociálpolitika a munkahelyteremtés! A Munka törvénykönyvének módosításával, garanciák és szankciók beépítésével kell védelmet nyújtani a munkavállalóknak a kiszolgáltatottság ellen. Meg kell akadályozni a minimálbér eltörlését, védelmet kell nyújtani a nyugdíjasoknak. Hosszabb távon szociális ellátási minimumot követelünk minden rászoruló ember számára. Társadalmi összefogással kell megakadályozni a szegényeket sújtó egykulcsos adó rendszerének bevezetését. Valóra kell váltani a korábbi választási ígéreteket, és szociális kompenzációs rendszert kell bevezetni az energia árak drasztikus emelkedésével szemben, energiaszolgáltatási minimumot kell biztosítani a rászorulóknak.
Álláspontunk szerint emberközpontú egészségügyi ellátást kell biztosítani minden állampolgár számára. Állami garanciavállalás mellett, biztosítási és szolidaritási alapon járó korszerű, egységes színvonalú, térítésmentes megelőző, gyógyító és rehabilitáló egészségügyi ellátást kell nyújtani. A neoliberális piaci szempontoknak az egészségügyben se legyen meghatározó szerepe. Társadalmi ellenőrzéssel, TB önkormányzatok felállításával kell biztosítani a takarékos, betegközpontú ellátást. Mi többek között ezekre a célokra szövetkezünk más baloldali erőkkel.
Thürmer Gyula ismét előadta a szakállas közhelyt, miszerint nekünk az „osztozkodásnál” Marx maradt. Thürmer fejében azonban láthatóan kevés maradt Marxból, mert akkor nem így politizálna, például nem kötött volna írásos megállapodást a Honfoglalás 2000 egyesülettel. Egyik mondatában farkasról példálózik, a másikban már támogatja a Fidesz kormányra kerülését, máskor azt állítja, hogy „ha hatalomra jutnak, és fordítanak a politikájukon, eladják a kórházakat, akkor ellenük fordulunk”. Ha komolyan gondolja ezt az elnök úr, akkor miért nem ítéli el, és miért nem mozgósít a Fideszes önkormányzatok ellen, ahol sorozatban Fidesz közeli magánvállalkozásoknak adnak át vidéki kórházakat? Miért nem bírálja azokat a képviselőket – fideszeseket is -, akik megszavazták a neolibeálris politika alapjául szolgáló Lisszaboni szerződés ratifikációját? Nyilvánvaló, hogy baloldali frázisaival csak a jobboldallal való tényleges együttműködését igyekszik takargatni.
A Fidesz a kormánnyal elégedetlen baloldali szavazók megtévesztésére törekszik, olyan látszatot keltve, mintha a társadalom többségét alkotó munkások, alkalmazottak és nyugdíjasok érdekeit képviselné. Érthető hát, ha ellenségesen viszonyul a jobboldali demagógiát elutasító, baloldali együttműködést célzó törekvésekhez. Az is érthető, hogy megpróbálja az egykori baloldali közszereplőket és a magát ma is kommunistának valló pártelnököt a baloldal elleni lejárató kampányokra használni. Mi sajnáljuk, hogy vannak olyan volt baloldaliak, akik saját osztályukkal szembe fordulva a Jobbikkal is szövetséges Fidesznek akarnak esélyt adni a kormányzásra. A Munkáspárt 2006 a baloldalon, a demokratikus és antifasiszta mozgalmakkal tart. Mi nem a szélsőségesekkel szövetkező Fidesznek, hanem egy új, valóban baloldali politikának és az összefogásnak akarunk esélyt adni.
Vajnai Attila elnökhelyettes
Magyarországi Munkáspárt 2006
|