Munkásőr utcáról vitáznak Csepelen
2007.10.05. 20:35
2005 óta ismét van Munkásőr utca Csepelen; már legalábbis a térképek szerint. Az önkormányzat Fidesz–KDNP-frakciója mindent megtesz, hogy eltakarítsa az utcanevet. Nyilvánvaló, hogy ez a legfontosabb dolog Csepelen; és bizonyosan meg vannak győződve arról, hogy a csepeliek is ezt akarják – egységesen.
Nem akar Csepelen Munkásőr utcát a Fidesz
• Index, 2007. 10. 03., 12:19 Sz. I. M. Egy hivatalosan el sem nevezett, különböző térképeken Munkásőr utcának jelzett közterület valódi névadását javasolja a csepeli Fidesz. A párt XXI. kerületi frakcióvezetője, Németh Szilárd az Indexnek elmondta, hogy a kerület résztulajdonában lévő Csepel Művek Ipari Park Kht. egyik nemrégiben kiadott térképén tűnt fel nekik a Munkásőr utca elnevezés. A Google Maps keresőjében és más online térképeken is szerepel már ez a név, ami csak most tűnt fel sok csepelinek. A Fidesz tiltakozik az elnevezés ellen, és utána is néztek az ügynek.
Kiderült, hogy 2005-ben napirenden volt a Csepel Művek névtelen közterületeinek az elnevezése, és számos utcát ekkor kereszteltek el hivatalosan. A "Munkásőr utca azonban nem ment át" a XXI. kerületi képviselőtestületen, ez továbbra is névtelen maradt a Fidesz információi szerint. A névadásra állítólag az adott volna okot, hogy ezen a helyen működött korábban a Munkásőrség kerületi parancsnoksága. A Fidesz most azonban azt szeretné, ha Korbuly Károlyról vagy az 56-os elítéltről, Magasházy Ödönről neveznék el az utcát. Ha ez nem sikerülne, akkor még a Weisz Manfréd Művek idején használatos Hengerdomb elnevezést adnák a közterületnek.
A csepeli polgármesteri hivataltól - nem hivatalosan - annyit tudtunk meg, hogy az önkormányzat nem döntött a Munkásőr utca elnevezéséről, ők is inkább a Hengerdomb elnevezést tartanák szerencsésnek. A névadásról egyébként a Fővárosi Közgyűlésnek kell határoznia szerintük. Németh Szilárd - aki fővárosi képviselő is - erre válaszul annyit mondott az Indexnek, hogy a Fővárosi Közgyűlés akkor dönthet, ha korábban élt személyről van szó (élő személyről nem neveznek el közterületet Budapesten), egyébként a kerületi képviselő-testület ad neveket az utcáknak, tereknek.
Munkásőr utcáról vitatkoznak Csepelen
InfoRádió, 2007. október 3., szerda 21:00 Szöveg: Tenczer Gábor
Megdöbbentőnek tartja a csepeli Fidesz-KDNP frakció, hogy az utóbbi időkben készült térképeken feltűnt Csepelen a Munkásőr utca. A kerület szocialista alpolgármestere szerint a nevet nem az önkormányzat adta, hanem szájhagyomány útján maradt fenn, így vehették át a térképek. Az utóbbi időkben készült térképeken, sőt a Google világtérképén és a Budapest hivatalos honlapjáról is elérhető térképen feltűnt a csepeli Munkásőr utca.
Németh Szilárd, a helyi Fidesz-KDNP frakció vezetője megengedhetetlennek tartja, hogy a rendszerváltás után utcát lehessen elnevezni a munkásőrségről. A félig magán, félig közterületen fekvő utca a volt Csepel Művek területén található. Az ellenzéki politikus szerint a csepeli Fidesz 2005-ben javasolta, hogy a szóban forgó utcát nevezzék Hengerdomb utcának, de a szocialista többségű testület leszavazta a javaslatot, és az utca hivatalosan névtelen maradt.
Horváth Gyula, Csepel szocialista alpolgármestere elmondta: az önkormányzatnak nincs olyan határozata, amely Munkásőr elnevezést adna bármely közterületnek a kerületben. Horváth Gyula hozzátette: az egykori Csepel Művek területén számos utca található, amelyet a rendszerváltás előtt az adott üzemről vagy más, a helyre jellemző dologról neveztek el. (Az InfoRádió úgy tudja, hogy a nem hivatalos Munkásőr utcában állt régen egy munkásőr laktanya.) A politikus szerint ezek az utcanevek a szájhagyomány útján maradtak fenn, néhányat hivatalossá is tettek az elmúlt években. Néhány éve több helyi gazdasági társaság és az önkormányzat támogatásával kiadtak egy térképet a gyártelep hivatalos és nem hivatalos utcáiról, ebből kerülhetett át a Munkásőr utca elnevezés számos más térképre. Az alpolgármester arra a kérdésre, hogy kezdeményezik-e a nem hivatalos utcanév megváltoztatását, azt mondta: az utcanevek felülvizsgálata folyamatban van, de csak a gyártelep közterületeinek átvételével, a közműfeladatok megoldásával párhuzamosan tudnak sort keríteni rá.
"Mindent megteszünk, hogy Csepel szégyenfoltját letöröljük a térképekről"
Hírszerző 2007-10-04 12:31 A Fidesz-KDNP csepeli frakciója megdöbbentőnek és megengedhetetlennek tartja, hogy a rendszerváltás után Csepelen utcát lehetett elnevezni a Kádár-rendszer erőszakszervezetéről, a munkásőrségről. "Bármennyire is a csepeli önkormányzati vezetésre jellemző, sunyi módon történt a névadás, mindent meg fogunk tenni, hogy Csepel ezen újabb szégyenét letöröljük a térképről" - áll a Fidesz-KDNP csepeli frakcióvezetőjének lapunkhoz eljuttatott közleményében. "A csepeli önkormányzat 2005-ben döntött a Csepel Művek utcáinak elnevezéséről. A testületi ülésen akkor kisebb vita lett abból, hogy a Fidesz az egykori Hengerdombnak nevezett helyen álló kis utcát Hengerdomb utcának javasolta elnevezni. Ezen a helyen állt a rendszerváltás előtt a Csepel Művek munkásőrségének laktanyája és minden kényelemmel ellátott légvédelmi bunkere is" - írja Németh Szilárd.
A Fidesz javaslatát elutasította az önkormányzat MSZP-s többsége, így az említett utca - látszólag - név nélkül maradt. Az 1200 tonna mérgező galvániszap-telepektől alig 100 méterre található kis utcának hamarosan mégis lett neve. A 2005-ben, önkormányzati támogatással kiadott "Csepel Gyártelep Információs Térképe" című kiadványon már Munkásőr utcaként tüntették fel a részben közterületen, részben magántulajdonban álló utcácskát. A térképet az a Csepel Művek Ipari Park Szolgáltató Kht. adta ki, amely részben a csepeli önkormányzat tulajdona, cégvezetője pedig az egyik csepeli MSZP-s képviselő, volt alpolgármester és gyári KISZ-vezér, Takács József. A csepeli önkormányzat jelenlegi vezetői és a munkásőrség között megbonthatatlanul mély kapcsolat van. Borsány György például, aki 2002-2006 között volt csepeli alpolgármester, és ma is önkormányzati képviselő, munkásőr-parancsnok volt.
"Orosz Ferenc, aki jelenleg is alpolgármester, a rendszerváltás idején tanácselnök-helyettesként egy munkásőr lakópark ingatlanügyei miatt lett jogerősen elítélve. Azt, hogy ma is aktívan politizálhat, csak az amnesztiának köszönheti. Podolák György csepeli országgyűlési képviselő a Csepel Művek MSZMP-s párttitkáraként alapozta meg későbbi gazdasági és politikai pályáját. Tóth Mihály jelenlegi polgármester úr is jobban szerette korábban az elvtársi köszöntést: ő a pártállam XXI. kerületi utolsó első titkáraként 'vonult be' a történelembe, és önéletrajza szerint a moszkvai pártfőiskolán szerezte diplomáját. Az elmúlt napokban megdöbbenve tapasztaltuk, hogy az állítólag nem létező utcanév immáron valamennyi Magyarország és Budapest térképre felkerült, sőt a Google világtérképén is megtalálható. A Fidesz-KDNP csepeli frakciója megengedhetetlennek tartja, hogy egyesek, a hivatalban lévő önkormányzati vezetők támogatásával, akár a nyilasokról, akár a munkásőrökről, akár a pufajkásokról vagy az ÁVH-ról közterületet nevezzenek el. Ezért mindent meg fogunk tenni, hogy Csepel ezen újabb szégyenfoltját, a Munkásőr utcát letöröljük a térképekről. Frakciónk a legközelebbi önkormányzati testületi ülésen javaslatot tesz a látszólag névtelen, de nagyon is beszédes utca elnevezésére" - írja Németh Szilárd.
Hiába van a térképen, hivatalosan nem létezik a Munkásőr utca
• Index, 2007. október 5., péntek 10:40 Szegő Iván Miklós
A XXI. kerületi Munkásőr utca hivatalosan nem létezik ugyan, de szájhagyomány útján terjed. A csepeli képviselők talán már a közeljövőben képesek lehetnek megakadályozni a járványt, korábban ugyanis az MSZP akarta, most pedig a Fidesz javasolja a Hengerdomb elnevezést. A XXI. kerületi Munkásőr utca hivatalosan nem létezik ugyan, de szájhagyomány útján terjed. A csepeli képviselők talán már a közeljövőben képesek lehetnek megakadályozni a járványt, korábban ugyanis az MSZP akarta, most pedig a Fidesz javasolja a Hengerdomb elnevezést.
Az Indexen beszámoltunk szerdán arról, hogy a Fidesz csepeli frakcióvezetője kezdeményezi az utóbbi időben térképeken Munkásőr utcának feltüntetett közterület (mások szerint inkább magánterület) átkeresztelését. Két személy neve és a Hengerdomb utca elnevezés is felmerült Németh Szilárd javaslatában. A csepeli önkormányzattól azóta megtudtuk, hogy korábban a szocialisták is a Hengerdomb utca elnevezést javasolták, Orosz Ferenc alpolgármester 2000-ben készített is erre egy javaslatot, de végül nem született döntés az ügyben.
A Fidesz szerint a 2005-ös átnevezések idején sem jutott figyelem az utcának, így az a térképeken Munkásőrként kezdett szerepelni. Az első ilyen térképek egyikét az önkormányzat résztulajdonában lévő kht. adta ki, aztán ezt átvette több hivatalos térképkiadó, és például a Google Maps-en is így található meg a Csepel Művek területén lévő utca. Az Infó rádiónak nyilatkozva Horváth Gyula, egy másik csepeli alpolgármester azt mondta, hogy a Munkásőr elnevezés "szájhagyomány útján maradt fenn". (Az utcában egyébként a rendszerváltás előtt a csepeli munkásőr parancsnokság működött.)
Az Index értesülései szerint a Fővárosi Közlönyben, illetve a hivatalos utcanévtárban nem szerepel Munkásőr utca elnevezés, és a XXI. kerületi önkormányzat sem hozott ilyen döntést. Vagyis jogilag nem létezik Munkásőr utca Budapesten. Ennek ellenére használatban maradt az utcanév, ami - tudomásunk szerint - hamarosan megváltozhat. Az, hogy Orosz Ferenc alpolgármester korábban tett is egy ilyen javaslatot már 2000-ben, de az állítólag elkallódott, azt valószínűsíti, hogy most, amikor újra napirendre került az ügy, talán még a Hengerdomb utca elnevezést is megszavazhatják a csepeli képviselők.
|